Kırgızistan Narın havzasının hidrolojisi
The hydrology of the Naryn basin in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 459085
  2. Yazar: BOLOT AZATBEKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Akarsular üzerinde yapılar ve uygulamalar tasarlandığında ve projelendirildiğinde akarsu akımının ve yağışın istatistiksel analizi yapılması gereken ilk işlerden biridir. Akım ve yağış rastgele karakter olmasından dolayı bir olasılık dağılım fonksiyonla ifade edilmelidir. Bu çalışmada Kırgızistandaki Narın Havzası'ndaki 20 adet Akım Gözlem İstasyonundan ve 9 adet Yağış Gözlem İstasyondan alınan aylık ve yıllık akım ve yağış verilerinin dağılım parametreleri ve model olarak en uygun olasılık dağılım fonksiyonları belirlenmiştir. Modelin uygunluğu hem Kolmogorov – Smirnov nonparametrik testi hem de grafik yöntemlerle analiz edilmiştir. Akım Gözlem İstasyonlarının yıllık akım verilerinin normal dağılıma uyduğu, aylık akım verileri ise normal ve lognormal dağılıma uyduğu gözlenmiştir. Yağış Gözlem İstasyonlarının yıllık yağış verileri normal dağılıma uymuşken aylık yağış verileri normal, lognormal, gamma, extrem değer dağılımlarına uymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is one of the first works to be done statistical analysis of flow and precipitation when the structures and applications on the river are designed and projected. The discharge and precipitation should be expressed by a probability distribution function as a random character. In this study, the most suitable probability distribution functions of the monthly and annual flow and precipitation data taken from the 20 observation stations and 9 rainfall observation stations were determined in Kyrgyzstan. The suitability of the model was analyzed by both Kolmogorov - Smirnov nonparametric test and graphical methods. Discharge observation stations' annual flow data are in match with normal distribution, while monthly flow data are in normal and lognormal distribution. Precipitation Observation stations' annual precipitation data conform to normal distribution, while monthly rainfall data correspond to normal, lognormal, gamma, extrem value distributions.