Erzurum ili Yakutiye ilçesi büyükbaş hayvancılık işletmelerinin yapısal özellikleri
Structural characteristics of Erzurum side Yakutiye river cattle livestock enterprises
  1. Tez No: 459088
  2. Yazar: MUHİTTİN ÇAPADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Erzurum ili Yakutiye ilçesine bağlı köylerde bulunan sığırcılık işletmelerinden şansa bağlı olarak seçilen 235 işletme sahibiyle yüz yüze anket yapılmıştır. İşletmecilerin ortalama yaşı 47, sığırcılıkla uğraşma süresi 27 yıl, herhangi bir birliğe üyelik oranı %62,0, işletme başına düşen sığır sayısı 34,7 baş, ahır kapasitesi 43,7 baş, teknik bilgi alma oranı %70,2, sığırcılığı ana geçim kaynağı olarak benimseyenlerin oranı %51,6 ve sığır yetiştiriciliğini severek yapma oranı %78,4 olarak tespit edilmiştir. İşletmelerde ilkokul mezunu oranı %58,3, bağlı duraklı ahır oranı %70,2, baca sayısı 2 adet, süt desteğinden yararlanma oranı %33,6, kayıt tutmama oranı %73,7 ve suni tohumlamadan memnun olmama oranı %62,9 olarak belirlenmiştir. Yetiştiricilerin teknik bilgiye açık olmaları nedeniyle ahır tipleri, kayıt tutma, devlet desteklerinden yararlanma ve suni tohumlama konularında eğitim ve destek verilmesinin yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprises of a survey among 235 randomly chosen cattle breeding managements in villages administratively linked to Yakutiye district in Erzurum. The survey results show that the average age of the breeders is 47 and they have been breeding cattle for 27 years and that %62,0 of them are not members of any association. It also showed that the number of cattle for each cattle breeding management is 34,7, that the capacity of the stables is 43,7 and that %72 of the breeders retrieve technical information, %51,6 of these people adopt cattle breeding as the main source of livelihood and %78,4 of them is raising cattle willingly and that %58,3 of them are primary school graduates. The rate of closed stables with chained stationary is %70,2 and the number of the chimneys is 2. %33,6 of the managements benefit from dairy support and the rate of recording is %73,2. The survey further indicates that %62,9 of them are dissatisfied with artificial insemination. Breeders are eager for technical information and support so it would be useful to give them education about stable types, recording, the government's supports and artificial insemination.