Türkiye'de yayılış gösteren bazı Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae türlerinin mitokondriyal sitokrom oksidaz C genine dayanarak, moleküler karakterizasyonu
Phylogeny of the some species of Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae based on mitochondrial cytochrome oxidase C gene from diffrent regions of turkey
- Tez No: 459094
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT İNCEKARA, DOÇ. DR. COŞKUN GÜÇLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Moleküler belirteçler, farklı taksonlara ait organizmalar arasındaki filogenetik ilişkileri belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada mitokondriyal DNA'daki, sitokrom oksidaz c alt ünite Ι dizilerinin kullanımıyla Helophoridae, Hydrochidae ve Hydrophilidae familyalarının moleküler karakterizasyonu araştırılmıştır. Çalışılan bu familyalardan 33 türe ait 99 bireyin sekansları elde edilmiş ve UPGMA yöntemi kullanarak türlerin soy ağacı analizi yapılmıştır. UPGMA soy ağacına göre, daha önce morfolojik tür tayin yöntemiyle Helophorus griseus, Helophorus daedalus ve Helophorus abeillei olarak tanımlanan türlerin aynı tür olduğu belirlenmiştir. Elde edilen filogenetik analiz sonuçlarına göre birbirine en yakın cinslerin Helophorus, Helochares ve Chaetarthria (%0.002), en uzak cinslerin ise Chasmogenus ve Berosus (%3.97) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Molecular markers represent an essential part in reconstruction of phylogenetic relationships between different taxa of organisms. In this thesis, phylogeny of the some species of Helophoridae, Hydrochidae and Hydrophilidae based on mitochondrial DNA cytochrome c oxidase gene subunit Ι was investigated. The sequences of 99 individuals belong to 33 species of these families were obtained. It is known that Helophorus griseus, Helophorus daedalus and Helophorus abeillei, have been morphologically determined as different species. According the our result, those species have same region. Based on phylogenetic analysis, low composition distance was seen among Helophorus, Helochares and Chaetarthria (%0.002), and high distance between Chasmogenus and Berosus (%3.97).