Türkiye'de yayılış gösteren bazı Gagea salisb. (Liliaceae) türleri üzerinde morfolojik ve anatomik bir araştırma
A morphological and anatomical investigation on some gagea salisb. (Liliaceae) species in the Turkey
- Tez No: 287499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Botanik, Morfoloji, Anatomy, Botany, Morphology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Liliaceae familyasına ait Gagea Salisb. cinsinin Türkiye' de yayılış gösteren türlerinden Gagea chrysantha (Jan) Schultes&Schultes, Gagea peduncularis (J.&C. Presl) Pascher, Gagea granatellii (Parl.) Parl. morfolojik ve anatomik açıdan karşılaştırmalı olarak incelenerek benzerlik ve farklılıklar tespit edildi. Morfolojik incelemelerde G. granatellii türünün diğerlerinden farklı olarak soğanlarının geriye doğru dönmüş kalın kökler ile sarıldığı ve gövde yapraklarının koltuklarında yavru soğanların yer aldığı gözlendi. G. chrysantha türünün pedisellerinde tüy yoğunluğu diğer iki türün pedisellerine göre daha seyrektir ve taban yaprakları çiçek durumunu fazlaca aşmaktadır. G. peduncularis türünde gövde yaprağının bir tane olduğu tespit edildi. Anatomik olarak yapılan incelemelerde her üç türünde kök enine kesitinde ortada büyük bir metaksilemin olduğu görüldü. Gövde enine kesitinde G. granatellii türünde iletim demetlerinin sayısı genellikle 8 adet iken G. chrysantha, G. peduncularis türlerinde 9 adet iletim demetine rastlandı. Polen incelemelerinde, G. chrysantha ve G. granatellii' nin subprolat tip polenlere, G. peduncularis' in ise prolat tip polenlere sahip olduğu görüldü. Çalışmada elde edilen bulgular fotoğraf ve tablolar ile gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, three Gagea Salisb species (Gagea chrysantha (Jan) Schultes&Schultes, Gagea peduncularis (J.&C. Presl) Pascher, Gagea granatellii (Parl.) Parl..) which belong to Liliaceae family have been investigated morphologically and anatomically. Morphological and anatomical properties of three species have been compared and the similarities and the differences have been detected. The bulb of G. granatellii species usually surrounded with thickened roots and one bulbil is forming in cauline leaf axils. Hair density of pedisels of G. chrysantha are rare than the other two species pedisels. Basal leaves of G. chrysantha are much exceeding from inflorescence. G. peduncularis have one cauline leaf. In anatomical investigations, cross-section of root of three species have a big metaxylem in the centre. On the cross-section of stem, G. granatellii have 8 vascular bundle and G. chrysantha have 9 vascular bundle. In the polen investigated, G. chrysantha and G. granatellii have subporat type polens and G. peduncularis have porat type polens. The results of this study have been presented with photographs, and tables