Marul fidelerinde bazı genlerin ifadelerindeki değişimler, biyokimyasal ve fizyolojik parametreler üzerine UV-B ve hümik asidin etkisinin belirlenmesi
Determination of UV-B tolerance and humic acid effects on some gen characteristics, biochemical and physiological parameters in lettuce (Lactuca sativa L.)
- Tez No: 459096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada bir büyüme düzenleyicisi olan hümik asit (HA) ön uygulamasının ultraviyole B (UV-B) stresine maruz bırakılan marul (Lactuca sativa L.) fidelerinde fenilpropanoid yolunda görev alan bazı genlerin [fenilalanin amonyak liyaz (PAL) ve γ-tokofrol metiltransferaz (γ-TMT)] ifadelerindeki değişimler ile bazı biyokimyasal ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, 30 günlük marul fidelerine 10 mg/kg (HA I), 20 mg/kg (HA II), 30 mg/kg (HA III) HA çözeltisi verilmiş, uygulamadan 30 gün sonra fideler 3.3 Wm-2 UV-B radyasyonuna 12 saat maruz bırakılmış, hasat edilen marul yapraklarında moleküler, biyokimyasal ve fizyolojik değişimler incelenmiştir. UV-B uygulaması kontrol şartlarına göre malondialdehit (MDA), hidrojen peroksit (H2O2) ve süperoksit radikali (O2.-) miktarını, bazı antioksidan enzimlerin aktivitelerini [süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve askorbat peroksidaz (APX)], askorbik asit, tokoferol, toplam fenolik madde, toplam flavonoid miktarını ve antioksidan kapasiteyi artırmıştır. Buna ilaveten, klorojenik asit, kikorik asit, kafeik asit gibi fenolik bileşiklerin konsantrasyonları da UV-B uygulaması ile artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some genes involved in the phenylpropanoid pathway ]phenylalanine ammonia lyase (PAL) and γ-tocopherol methyltransferase (γ-TMT)[ were detected in the lettuce (L.) seedling of ultraviolet B (UV-B) stress pretreatment of a growth regulator, (γ-TMT)] and the effects on some biochemical were investigated on physiological parameters. Additionally, effect of pretreatment of humic acid (HA) as a growth regulator on changes in expressions of some phenylpropanoid pathway's genes [phenylalanine ammonia lyase (PAL) and γ-tocopherol methyltransferase (γ-TMT)] and also some biochemical and physiological parameters was investigated in lettuce (Lactuca sativa L.) plant exposed to ultraviolet B (UVB) radiation stress. For this purpose, amount of 10 mg/kg (HA I), 20 mg/kg (HA II) and 30 mg/kg (HA III) HA solution were given to the 30-day lettuce seedlings, then lettuces were exposed to 3.3 Wm-2 UV-B radiation, for a period of 12 h, and some molecular, biochemical and physiological changes in harvested lettuce leaves were investigated. UV-B application in compared to control conditions increased the amount of malondialdehyde (MDA), hydrogen peroxide (H2O2) and superoxide radical (O2.-), the activities of some antioxidant enzymes [superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and ascorbate peroxidase (APX)], ascorbic acid, tocopherol, total phenolic substance, total flavonoid content and antioxidant capacity. Additionally, the concentrations of phenolic compounds such as chlorogenic acid, cichoric acid, and caffeic acid were increased by UV-B application.