Erzurum ili peyzaj alanlarında bazı ağaç ve çalımsı süs bitkisi türlerinde bulunan Tetranychidae ve Phytoseiidae familyasına ait akar türleri, konukçuları ve yayılışları üzerine araştırmalar
Investigation on mite species (Tetranychidae and Phytoseiidae) on some bushs in landscape area of Erzurum province and their hosts and distribution
- Tez No: 459097
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER ÇALMAŞUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma 2015 yılı nisan- eylül ayları arasında Erzurum ili peyzaj alanlarında yoğun olarak bulunan çalımsı süs bitkilerindeki Tetranychidae familyasına ait akarlar ve bunların predatörü olan Phytoseiidae familyasına ait akarları belirlemek amacıyla yapılmıştır.. Çalışma sonunda 10 bitki türünden toplam 217 birey tespit edilmiştir. Bu bireylerin 134 tanesi Tetranychidae, 83 tanesi ise Phytoseiidae familyasına aittir. Tetranychidae familyasına ait tespit edilen türler; Tetranychus urticae (Koch 1836), Bryobia rubrioculus (Scheuten 1857), Bryobia praetiosa (Koch 1836) 'dır. Aynı zamanda Eutetranychus ve Schizotetranychus cinslerine ait bireylerin teşhisleri de yapılmıştır. Phytoseiidae familyasına ait teşhis edilen türler ise; Amblyseius andersoni (Chant 1957), Euseius finlandicus (Oudemans 1915), Kampimodromus aberrans (Oudemans, 1930), Typhlodromus cotoneastri Wainstein, 1961, Typhlodromus recki (Wainstein 1961), Phytoseius finitimus (Ribaga 1902), Anthoseius (Typhlodromus) kerkirae (Swirski& Ragusa 1976) , Neoseiulella tiliarum (Oudemans 1930) 'dır. Tetranychus urticae Koch türü il kapsamında en yoğun olarak tespit edilen türdür. Eusesius finlandicus Oudemans ise en yoğun olarak tespit edilen predatör akar türüdür. Yine çalışma sırasında elde ettiğimiz Eutetranychus ve Schizotetranychus cinslerine ait bireyler de tespit edilmiştir. 2017, 90 sayfa
Özet (Çeviri)
This study was determined Tetranychidae and Phytoseiidae on shrubs and ornamental trees in lanscape areas of Erzurum province in April to September in 2015. In total 217 individuals have been identified from the 10 plants at the end of the study. 134 of these individuals belongs to the family Tetranychidae and 83 of these individuals belongs to the family Phytoseiidae. Identified species are Tetranychus urticae (Koch 1836), Bryobia rubrioculus (Scheuten 1857), Bryobia praetiosa (Koch 1836), Eutetranychus sp., Schizotetranychus sp, Amblyseius andersoni (Chant 1957), Euseius finlandicus (Oudemans 1915), Kampimodromus aberrans (Oudemans, 1930), Typhlodromus cotoneastri Wainstein, 1961, Typhlodromus recki (Wainstein 1961), Phytoseius finitimus (Ribaga 1902), Anthoseius (Typhlodromus) kerkirae (Swirski& Ragusa 1976) , Neoseiulella tiliarum (Oudemans 1930). Tetranychus urticae Koch identified as the most common species while Euseius finlandicus is common predatory mite in Erzurum.