Cu2+, Zn2+ ve Ni2+ iyonları ihtiva eden sulu çözeltilerden Cu2+'nin ultrases yardımıyla alkali emdirilerek hazırlanmış aktif karbonlar üzerine seçimli adsorpsiyonun optimizasyonu
Optimization of the selective adsorpti̇on of Cu+2 from multi-ion aqueous solution (Cu2+, Zn2+ and Ni2+) by ultrasound-assisted preparation of activated carbon from alkaline impregnated hazelnut shells
  1. Tez No: 459109
  2. Yazar: BERRAK BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES ŞAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ultrases yardımıyla %10 KOH emdirilmiş fındıkkabuklarından hazırlanmış aktif karbonlar üzerine Cu2+, Zn2+ ve Ni2+ çoklu iyon ortamından Cu2+'nin seçimli adsorpsiyonun optimizasyonu araştırıldı. Uygun aktif karbonlar üretimi için tanecik boyutu, ultrases güç yoğunluğu, emdirme oranı, emdirme süresi, aktivasyon sıcaklığı ve aktivasyon zamanı bağımsız değişkenler olarak seçildi. Bu değişkenlerin etkileri kısmi faktöryel tasarım ve merkezi kompozit tasarımı ile planlanan deneylerle araştırıldı. Adsorpsiyon deneyleri sonunda, aktif karbonlar adsorpsiyon kapasiteleriyle değerlendirilmişlerdir. Ayrıca, sonuçlar istatistiksel olarak modellendi ve Matlab bilgisayar yazılımı vasıtasıyla kısıtlı optimizasyon programı kullanılarak optimize edildi. Optimum şartlar; tane boyutu 1.75 mm, ultrases gücü/hacim 2 W/L, emdirme oranı 0.0168 g/mL, emdirme süresi 132 dakika, aktifleştirme sıcaklığı 661°C, aktifleştirme süresi 71,5 dakika ve bu şartlarda maksimum adsorpsiyon kapasitesi 82,9 mg Cu2+/g Ac olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimization of selective adsorption of Cu2+ from multi-ion media (Cu2+, Zn2+ and Ni2+) on activated carbons prepared from 10 % KOH impregnated hazelnuts by ultrasound was investigated. The effects of independent variables such as particle size, ultrasound power density, impregnation rate, impregnation time, activation temperature and activation time for the production of suitable activated carbons were investigated by experiments with partial factorial design and central composite design. At the end of the adsorption experiments, activated carbons were evaluated by their adsorption capacities. In addition, the results were statistically modeled and optimized using a constrained optimization program via Matlab computer software. Optimum preparation conditions were obtained as follows particle size 1.75 mm, ultrasound power/volume 2 W/L, impregnation ratio 0.0168 g/mL, impregnation time 132 min, activation temperature 661°C and activation time 71,5 min, following with maximum adsorption capacity was found as 82,9 mg Cu2+/g Ac.