Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Mordoğan bahçe bitkileri işletmesi topraklarının makro ve mikro element statüsü üzerinde araştırmalar
Macro and micro nutrient status of horticultural center's soils of agricultural facultry
  1. Tez No: 784
  2. Yazar: AHMET ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmada E.Ü.Z.F.Mordağan Bahçe Bitkileri İşletmesi topraklarının makro ve mikrobesin elementi statüsünü saptamak amacıyla 2 derinlikten (0-25) (25-50 cm) 22 toprak örneği alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda aşağıdaki bulgular elde edilmiştir. 1- İşletme topraklarının azat kapsamları orta durumda olup, dönüme 12 kg saf azot uygulanması gerekmektedir. 2- Toprakların tamamı fosforca yetersiz düzeydedir. Bu nedenle dönüme 10-12 kg P2^5 hesabıyla fosforlu gübreleme yapılmalıdır. 3- Potasyum, topraklarda yeterli durumdadır. Buna rağmen, özellikle bağlara dönüme 5-10 kg H uygulanması olumlu sonuçlar verebilir. I t I I, 4- Alınabilir Ca ve Mg bakımından herhangi bir gübrelemeye gerek görülmemektedir. 5- Toprakların Cu ve Mn kapsamları yeterli, Fe ve Zn kapsamları ise oldukça yetersiz durumdadır. Toprakların kireççe zengin olması nedeniyle Fe ve Zn'nun yapraktan uygulanması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
22 sail samples were collected (0-25 and 25-50 cm) from horticultural product center af Agricultural Faculty af Ege University and micro and macro nutrient contents of soils were determined. The results are as follow 1- l\l content of soils varies between % 0,105 -0,147 so, 12 kg N/da application might be propesed. 2- All of the samples are phosphorus deficient sails. 10-12 kg/ da PgO,- should be used. 3- Althougth H contents of sails are efficient, 5-10 kg Kr,0/da might be useful especially in vineyard plantations. k- Available Ca, Mg, Cu and Mn quantities existing in all experimental soils are efficient. 5- Fe ve Zn deficiency is the main problem in soils. Because of high lime content of sails, foliar application should be taken care after plant analyses are performed.