İnşaat sektöründe kullanılan çeşitli yapı malzemelerinin dalgaboyu ayırımlı X-ışını flöresans spektrometresiyle analizi
Analysis of various construction materials used in the construction sector with wavelength dispersive X-ray fluorescence spectrometer
- Tez No: 459116
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ ERZENEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada inşaat sektöründe kullanılan 22 farklı yapı malzemesinin kimyasal içeriği dalgaboyu ayrımlı X-ışını flöresans (WDXRF) spektrometresiyle ölçülmüştür. Yapı malzemelerinin analizinde ağırlıklı olarak Ca, O, S ve Si elementleri gözlenmiştir. Buna bağlı olarakta SiO2, Al2O3, CaO, MgO, Fe2O3 ve SO3 gibi oksit bileşikler bol miktarda tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yaşam kalitesinin attırılması yönünde, gerek fiziki gerekse inşaat ve çevre mühendisliği açısından değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan deneysel düzenek ve numune hazırlama yöntemi de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemical content of 22 different building materials used in the construction sector measured wiht wavelength dispersive X-ray fluorescence (WDXRF) spectrometry. In the analysis of building materials, mainly Ca, O, S and Si elements were observed. Accordingly, oxide compounds such as SiO2, Al2O3, CaO, MgO, Fe2O3 and SO3 were detected in abundance. The results obtained are evaluated both physically and in terms of construction and environmental engineering and aimed to increase the quality of life autso, experimental setup and sample preparation method used in study are presented.