Split Hopkinson dinamik basma ve çekme sistemi tasarımı, imalatı ve sonlu elemanlar analizi ile doğrulanmsı
Split Hopkinson compression and tensile bar design, production and verifying with finite element analysis
  1. Tez No: 459162
  2. Yazar: İBRAHİM KÜRŞAD KANDİRMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Otomotiv endüstrisinde, parça tasarımı ve yolcu - yaya güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi malzemelerin çarpışma durumlarında nasıl davrandıklarıdır. Bu davranışın bulunabilmesi için yaygın olarak kullanılan statik test cihazları yerine dinamik - anlık yüklerin uygulandığı hızlı test sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması adına bu çalışmada, malzemelerin dinamik - anlık yükler altında yani yüksek deformasyon hızlarındaki özelliklerinin belirlenmesi için“Split Hopkinson Basma ve Çekme Sistemleri”tasarlanmış ve üretilmiştir. Tasarlanan bu sistemin, Abaqus sonlu elemanlar yazılımı kullanılarak deneysel düzenek doğrulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important questions in automotive industry about designing the automotive parts and passenger - pedestrian safety is that how materials behave in case of crush situations. To determine these behaviors, dynamic test machines are needed instead of current statical test machines like conventional tensile apparatus. In this study,“Split Hopkinson Compression and Tension Bars”are design and produced to meet industry's needs and to determine mechanical properties of materials under dynamic loads in other word in high - strain rates. Produced Hopkinson test systems are analyzed by using Abaqus finite element analysis software to verify.