Elma kara lekesi hastalığına karşı kullanılan bazı fungisitlerin kalıntı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of residue levels of some fungicides used aganist apple scab disease
  1. Tez No: 459172
  2. Yazar: DİNÇER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİMMET TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bitkisel üretimde fungal hastalıklarla mücadelede fungisitlerin kullanılması oldukça yaygın bir durumdur. Bir yetiştiricilik döneminde en fazla fungisit kullanılan bitkilerden biri de elmadır. Bu çalışma, 2015 yılında Bursa ili İznik ilçesinde bir üretici bahçesinde Granny Smith elma çeşidi ile yapılmıştır. Hasat öncesi bekleme süreleri Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri Kalifornia Eyaleti'nde önemli oranda farklı gözüken Cyprodinil, Pyrimethanil,Mancozeb ve Captan'ın hasat öncesi maksimum kalıntı düzeyleri saptanmıştır. Fungisitlerin kullanımında, örnek almada ve analizlerde T.C.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı talimatları esas alınmıştır. Meyvelerdeki kalıntı analizleriQuECheRS metodu ile yapılmıştır. Çalışma sonunda, Türkiye talimatlarındaki Cyprodinil, Pyrimethanil ve Captan etken maddeli fungisitlerle ilgili hasat öncesi bekleme sürelerinin yeterli olduğu saptanmıştır. Bununla beraber, Mancozeb etken maddesinin kalıntı analizinin QuECheRS metodu ile yapılamadığının öğrenilmesi şaşırtıcı olmuştur. Zira, Türkiye'de meyve ve sebze alanlarında en sık kullanılan fungisit grubu olan Dithiocarbamatlıların, Mancozeb de dahil, QuECheRS metodu ile saptanamıyor olması, kalıntı analizlerinde önemli bir eksikliğin varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of fungicides to control fungal diseases in plant production is quite common.Apple is one of themost fungicide applied plant species during its cultivation. This study was carried out in 2015 in a farmers' Granny Smith type apple orchard in Iznik District of Bursa. Maximum residue levels of Cyprodinil, Pyrimethanil,Mancozeb andCaptan during the preharvest period was determined because preharvest intervals of these fungicides are different in Turkey and California, USA. Thefungicides's usage, sampling and analyses were done according to the instructions of Turkish Ministry of Food, Agriculture and Livestock. Residue analyses of fruits were performed using QuECheRSmethod. At the end of the study, preharvest intervals indicated in the Turkish instructions for fungicides with active substances Cyprodinil, Pyrimethaniland Captanwere found to be sufficient. However, it was suprising that QuECheRS method can't be used for residue analyses of Manzoceb. Although Dithiocarbamates includingMancozebarethe most widely used fungicide group in fruit production in Turkey, lack of detection of residues of this fungicide group withQuECheRS method is an important deficiency in residue analyses.