Uçucu küllerinden hafif agrega üretiminin araştırılması
Investigation of light aggregate production by fly ash
  1. Tez No: 459217
  2. Yazar: CEREN BURSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kapsamında, Seyitömer Termik Santrali uçucu küllerinden hafif agrega ve hafif beton üretilmesi planlanmıştır. Uçucu küllerin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenip, beş farklı oranda kireç ve alçı karışımları denenerek çeşitli peletler (hafif agregalar) üretilmiştir. Üretilen hafif agregalar üzerinde deneysel çalışmalar yapılarak, oluşan fazlar araştırılarak, en dayanıklı hafif agregaların yüzde 88 uçucu kül, yüzde 6 kireç ve yüzde 6 alçı karışımı ile oluştuğu saptanmıştır. Elde edilen bu hafif agregalar ile değişik oranlarda portland çimentosu karışımı (yüzde 16, yüzde 20, yüzde 24) kullanılarak 3 farklı hafif beton üretilmiştir. Üretilen hafif betonların farklı yaşlarda (1, 3, 7, 14 ve 28) mekanik özellikleri incelenmiştir. Mekanik özelliklerden basınç dayanımı ve eğilme dayanımı araştırılmıştır. Numunelerin birim hacim ağırlık değerleri tüm numunelerde 2 ton bölü metre küpün altında olduğu gözlemlenmiştir. Mekanik deneylere göre yüzde 20 çimento katkılı hafif betonun daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been planned to produce lightweight aggregate and lightweight concrete from fly ash of Seyitomer Thermal Power Plant. After the specified physical and chemical properties of fly ash, it has been produced various pellets from lime and plaster which mix of five different rates. The formed phase have been discovered with experimantal study and the most durable pellets were found to consist of fly ash (88 percent), lime(6 percent) and plaster (6 percent) mixture. Mixing different rates of Portland cement (16 percent, 20 percent, 24 percent) with the lightweight aggregates obtained, three types of lightweight cement have been produced. The concretes have been subjected to several mechanical tests for certain durations of time (1, 3, 7, 14 and 28 days). Compressive strength and flexural tensile strength have been investigated in mechanical tests. In the whole samples, the unit weight values have remained below 2 ton- meter cubes. According to the mechanical tests, the lightweight concrete with 20 percent cement has been found to be much more durable.