A comparison of GMM estimators for linear dynamic panel models
Doğrusal dinamik panel modelleri için GMM kestiricilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 459216
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN FİRUZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Panel veri, farklı zaman boyutlarındaki yatay kesit gözlemlerden oluşan bir veri setidir. Dinamik süreçler bağımlı değişkenlerin ve bu değişkenlerin gecikmeli değerlerini içermektedir. Bu süreçler zaman serisi regresyon modellerinde popüler bir uygulama haline gelmiştir. GMM büyük örneklem özelliklerine sahip olan bir kestirim yöntemidir. Bu yöntem istenmeyen ve gereksiz varsayımlardan kaçınılmasına izin verir. GMM kestirimi, parametre kestirimi yapmak için birçok optimal özelliğe sahip standart bir yaklaşımdır. GMM kestiricisi tutarlılık, etkinlik ve asimtotik normallik özelliklerine sahiptir. Bu tezde, AB, ABO ve BB GMM kestiricilerinin performanslarının karşılaştırılması için bir Monte Carlo benzetim çalışması yapılmıştır. GMM kestiricilerinin karşılaştırılmasında GMM kestiricilerinde farklı varyans büyüklüklerini görebilmek için artıkların iki farklı dağılımı kullanılmıştır: Standart Normal dağılım ve t(5) dağılımı. GMM kestiricileri, iki farklı dağılım altında otoregresif katsayının yanlılığı ve standart hatası, kapsama olasılıkları, göreceli etkinlikleri ve hatakareler ortalamasına göre karşılaştırılmıştır. Bu tez, birim büyüklüğü küçük ve zaman periyodu kısa olduğunda ve otoregressif parametreleri yüksek olsa bile BB GMM kestricisinin AB ve ABO GMM kestiricilerine göre önemli avantajlara sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Panel data is a data set that consists of cross-sectional units appearing in different time dimensions. Dynamic adjustment processes include specification of lagged values of the covariates and the dependent variable, or both and the processes has become popular application in time series regression models. Generalized method of moment (GMM) is an estimation procedure that have large sample properties. The method allows to be specified while avoiding often unwanted or unnecessary assumptions. GMM estimation method is a standard approach to parameter estimation method that has many optimal properties in estimation: consistency, efficiency and asymptotically normal. In the thesis, a Monte Carlo simulation study is conducted for comparing the performance of the Arellano-Bond (AB), Arellano-Bover (ABO) and Blundell-Bover (BB) GMM estimators. Two different distributions for residuals are considered for the comparison of three GMM estimators to illustrate the effect of different variance size on the GMM estimators: Standard Normal and t(5) distributions. AB, ABO and BB are compared bias and standard error (SE) of autoregressive coefficient, coverage probabilities, relative efficiencies, mean squared error (MSE) under two different distributions. This thesis addresses that BB has great advantages according to AB and ABO when small individual sample size, short time period even high autoregressive parameter in linear dynamic panel models.