Boşaltılmış tüplü güneş enerji toplayıcı sistemlerinde optik uyumluluğun incelenmesi
Investigation of optical compatibility of evacuated solar collector tubes
- Tez No: 459260
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Boşaltılmış Tüplü Güneş Enerji Toplayıcı Sistemlerinde Optik Uyumluluğun İncelenmesi adlı bu yüksek lisans tezinde; toplayıcı sisteminin parçalarının birbirlerine göre konumunun ve her bir parçanın şeklinin toplanabilecek ışınıma olan etkisi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken; dış cam boru ve yutucu yüzeyli boru parçaları için silindirik ve kare kesitli, yansıtıcı yüzey için düzlem ve yarı silindirik geometrilerde modeller oluşturulmuş ve hangi kombinasyonda toplanabilecek ışınımın maksimize edilebileceği belirlenmeye çalışılmıştır. Her bir model için parçaların birbirlerine göre konumlarının, toplanabilecek ışınıma etkisi belirlenmiştir. Yutucu yüzey geometrisinin kare kesitli olması durumunda toplanacak günlük ışınım değerinin silindirik yutuculu sistemlerden fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yutucu yüzeyin dış cam arka yüzeyine yaklaştırılması durumunda günlük toplanan ışınım değerinin tüm modellerde arttığı görülmüştür. Tüm modeller için değişik geliş açılarında toplanabilecek ışınım değerleri tezin sonuç ve bulgular ve değerlendirmeleri bölümlerinde verilerek ayrıntılı olarak incelenmiştir. Boşaltılmış Tüplü Güneş Enerji Toplayıcı Sistemlerinde Optik Uyumluluğun İncelenmesi adlı bu yüksek lisans tezinde; toplayıcı sisteminin parçalarının birbirlerine göre konumunun ve her bir parçanın şeklinin toplanabilecek ışınıma olan etkisi incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken; dış cam boru ve yutucu yüzeyli boru parçaları için silindirik ve kare kesitli, yansıtıcı yüzey için düzlem ve yarı silindirik geometrilerde modeller oluşturulmuş ve hangi kombinasyonda toplanabilecek ışınımın maksimize edilebileceği belirlenmeye çalışılmıştır. Her bir model için parçaların birbirlerine göre konumlarının, toplanabilecek ışınıma etkisi belirlenmiştir. Yutucu yüzey geometrisinin kare kesitli olması durumunda toplanacak günlük ışınım değerinin silindirik yutuculu sistemlerden fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, yutucu yüzeyin dış cam arka yüzeyine yaklaştırılması durumunda günlük toplanan ışınım değerinin tüm modellerde arttığı görülmüştür. Tüm modeller için değişik geliş açılarında toplanabilecek ışınım değerleri tezin sonuç ve bulgular ve değerlendirmeleri bölümlerinde verilerek ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, named as The Investigation of Optical Compatibility of Evacuated Solar Collector Tubes; the effects of; shape of each and relative position to each parts of collector system on radiation that can be collected were examined. During the analysis; some models which contain, square cross sections or cylindrical pipes have been created for absorber and outer glass tubes , planar and semi cylindrical models have been created for reflective surface and were tried to determine the best combination of parts for maximizing the radiation that can be collected..The effects of relative position of each parts on collectible radiation have been determined for each models. It has been detected that, square cross sectional absorber plate can collect more than cylindrical absorber plates throughout a day. In addition to this; a reduction of distance between reflector and evacuated tube cause an increment on daily collectible radiation. All the values for different incidence angles and different model have been broadly examined in parts 6 and 7.