Kollajen biyosentezini arttıran epidermal büyüme faktörü ve insülin benzeri büyüme faktörü 1 moleküllerinin araştırılması ve optimum konsantrasyonlarının belirlenerek fibroblast hücreleri üzerinde denenmesi
Investigation of EGF (Epidermal growth factor) and IGF-1 (Insulin like growth factor-1) molecules which induce collagen biyosynthesis and testing on fibroblast cells with determining of optimum concentrations
  1. Tez No: 459261
  2. Yazar: ERDAL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Cildin doğal yapısını ve gençliğindeki canlı rengini korumak , doğasında olan güzelliği yakalamak, derin çizgiler, ince çizgiler, akne ve sivilce izleri gibi kusurların ortaya çıkmasını ertelemek ve onarmak amacıyla geliştirilmiş pek çok raf ürünü pazarda yer almaktadır. Hızlı etki göstererek çabuk toparlanma sağlayan, cildi sıkılaştıran otolog fibroblast içeren hücresel ürünlere giderek talep artmaktadır. Bu çalışmada, deri rejenerasyonunda kullanılan iki önemli büyüme faktörünün EGF ve IGF-1 (Epidermal Büyüme Faktörü ve İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1)' in kollajen tip-1 üretimi üzerindeki etkileri insan dermal fibroblast hücreleri kullanılarak araştırılmıştır. EGF ve IGF-1'in; öncelikle sitotoksik olmayan konsantrasyon seviyelerine, hücre canlılıklarına, proliferasyon seviyelerine ve ardından kollajen tip-1 protein üretimi üzerindeki etkilerine bakılarak karar verilmiştir. Bu amaçla normal insan fibroblast hücreleri, her bir büyüme faktörünün farklı konsantrasyonları ile muamele edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, EGF'nin 20ng/ml konsantrasyonunun insan dermal fibroblast hücreleri üzerinde sitotoksik etki gösterdiği ve bunun sonucu olarak, 48 saat sonunda kontrol grubuna göre, hücre canlılığı üzerinde % 3,61 ± 0,30 azalmaya sebep olmuştur. Ayrıca elde edilen 2 ayrı analiz neticesinde proliferasyon hızını % 45,82 ± 0,40 oranında en çok artıran ve bununla beraber en az nekrotik hücre oluşumunu sağlayan büyüme faktörünün; EGF'nin 5ng/ml konsantrasyonu olduğu tespit edilmiştir. DAB kromojen boyama metodu ile yapılan immünositokimya analizinde; büyüme faktörü uygulanan hücrelerde, pozitif kontrol grubuna kıyasla kollajen tip-1 sentezinin daha fazla olduğu gözlemlendi. Büyüme faktörü uygulanmış hücreler arasında; en fazla proliferasyon artışını ve kollajen tip-1 sentezini EGF'nin 5ng/ml konsantrasyonunun gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many products in the market developed to protect the natural appearance, youth color, enhance the inherent beauty and in order to delay and repair the emergence of defects such as wrinkles, fine lines, discoloration. The use of products that has recombinant protein, continues to expand rapidly across the world. In addition to the benefits, manufactured products from these recombinant proteins have adverse effects as a result of incorrect uses. In this study, type I collagen biosynthesis-inducing effect of 2 important growth factors (Epidermal Growth Factor and Insulin-like Growth Factor-1) were researched using human dermal fibroblasts. The effects of EGF and IGF-1 were investigated on non-cytotoxic concentration levels, viability of cells, proliferation level and then producing of Type 1 collagen protein. For this purpose, human fibroblast cells were treated with different concentrations of each growth factors. It is indicated that , 20ng/ml concentration of EGF has a cytotoxic effect on human dermal fibroblast cells which is made to decrease the cell viability about % 3,61 ± 0,30 in comparison to the control group in the end of 48 hours. However, two different results proved that the most proliferative effect about %45,82 ± 0,40 and the minimum necrotic cells occured by 5ng/ml concentration of EGF. In immunocytochemisty analyses which is performed by DAB chromogen staining method, all growth factors induce the collagen type-1 synthesis in comparison to the control group. The most increment of proliferation and collagen type-1 synthesis are performed by 5ng/ml concentration of EGF among the growth factors.