Trafik tıkanıklığının fiyatlandırılması ve uygulamalarının incelenmesi: Kızılay Ankara örneği
Pricing of traffic congestion and its implementation: The case of Kızılay Ankara
- Tez No: 459262
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ PAYIDAR AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nüfusun ve büyük şehirlere göçün artması, teknolojinin gelişmesine bağlı olarak özel araç sahibi olmanın kolaylaşması, kent merkezlerinin cazibesinin artması, merkezlerin yol genişletme çalışmalarına uygun olmaması gibi nedenlerden dolayı trafik yoğunluğu ve tıkanıklığı, büyükşehirlerin önemli sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, trafik tıkanıklığı çözüm yöntemleri arasında yerini alan tıkanıklığın fiyatlandırılması uygulamasının Ankara'nın Kızılay bölgesinde uygulanması durumunda, uygulamaya yönelik halkın beklenti ve tepkilerinin ölçülmesidir. Bu kapsamda belirlenen bölgede 400 kişi ile anket uygulaması yapılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda insanların Kızılay bölgesine özel araç girişlerinin fiyatlandırılması uygulamasının bir fayda yaratmayacağını düşündükleri, ancak herhangi bir fiyat uygulamasına gidilmesi durumunda özel araçla bölgeye gelmeyi tercih etmeyecek kişilerin önemli bir oranda olduğu bulgulanmıştır. Ulaşılan bir başka sonuç ise toplu taşıma sistemlerinin geliştirilmesi durumunda insanların büyük bir çoğunluğunun özel araçları yerine toplu taşımayı tercih edeceklerini söylemesidir. Tıkanıklık fiyatının tespit edilmesine yönelik yapılan hesaplamalar sonucunda alt sınır olarak 1,34 USD, üst sınır olarak 1,91 USD bulunmuştur. Fiyatın uygulanması durumunda anket verileri göz önünde bulundurularak tıkanıklığın %20-%30 oranlarında azalabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The traffic congestion is one of the biggest problems of the developed cities because of various reasons such as population growth, migration to bigger cities, the easiness of accessing private cars thanks to the advancement of technology, the attractiveness of city centers and the impracticality of roadway width in city centers. The main purpose of this thesis is to measure the expectation and reaction of people for the traffic congestion in the region of Kızılay in Ankara in case it was priced. The data was collected and analyzed through the survey of 400 people from the region. The research results showed that the implementation of pricing the transfer of private cars in Kızılay will not be useful and an important number of people will not prefer using the road if it is implemented in the region. The research results also showed that instead of their private cars, people will prefer using public transportation if it is initiated. The expected price for the congestion will be from 1, 34 to 1, 91 USD. It was also found out that the traffic density would decrease around 20% and 30% if the pricing was implemented.