İmalat sektöründe formenler için vardiya çizelgeleme probleminin AHP- hedef programlama ile çözümü
Solution of the shift scheduling problem for the foremans in the manufacturing sector with AHP-goal programming
- Tez No: 459263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde her bir kurum veya kuruluşta çalışan personellerin iyi bir çalışma çizelgelerinin yapılması hem ilgili işletmenin verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi hem de çalıştırdığı personelin memnuniyeti açısından çok önemli bir unsurdur. Personellerin verimliliklerinin ve iş tecrübelerinin artırılması, fiziksel ve zihinsel açıdan kendilerini iyi hissetmeleri gibi unsurlar dikkate alınmak istendiğinde personel vardiyalarının doğru ve istenilene uygun planlanması çok büyük bir öneme sahiptir. Vardiyaların en iyi şekilde planlanması, işletmeler açısından ise verilen hizmetin aksatılmaması, çalıştırdığı personellerden en iyi verimin alınması, aylık çalışma planının daha hızlı bir şekilde yapılması gibi unsurlar sağlanmaktadır. Bu çalışmada, rulman sektöründe faaliyette olan bir fabrikada çalışan formenlerin fabrikanın çalışma kuralları dikkate alınmıştır. Mevcut çalışma durumu ve ilerleyen zamanlarda oluşabilecek farklı problemler ve özel istekleri dikkate alınarak matematiksel modeller geliştirilmiştir. Oluşturulan matematiksel modeller mevcut durum, senaryo 1, senaryo 2, senaryo 3 ve senaryo 4 olarak ele alınmıştır. Mevcut durumda normal çalışma kuralları, senaryo 1'de formenlerin belirli bölümlerde çalışması veya çalışmaması koşulları kullanılmıştır. Senaryo 2'de formenlere verilen özel izin günlerinden, senaryo 3'te formenlere hafta sonu çalışma günlerinde verilen izinlerden bahsedilmiştir. Senaryo 4'te ise Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemini ile formenleri tecrübelerine göre sınıflandırarak belirlenmiş olan vardiyalara formenleri tecrübelerine göre dağıtılmasından bahsedilmiştir. Matematiksel modellerin çözümünde ILOG Cplex Optimizasyon programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is very important to make good working schedules for the personnel working in each company or organization and to be satisfied both in terms of the efficiency of the related business and the satisfaction of the staff that they work with. The correct and desired appropriate planning of the staff's shifts has a very big precaution when desired to take into consideration factors such as the efficiency of the staff and the increase of work experience, and the feeling of being physically and mentally well. In terms of the enterprises where the best planning of the shifts that the service is provided without interruption, the best efficiency is obtained from the employees and the monthly working plan is made faster. In this study, mathematical models were developed using different problems and special requirements that can occur in the current working situation as well as in the future, taking into account the working rules of the foreman working in a factory operating in the bearing industry. The generated mathematical models are discussed as the current situation, scenario 1, scenario 2, scenario 3 and scenario 4, respectively it. In the study, is mentioned that the normal rules of operation in the current situation that the foremen work in certain sections or not in scenario 1 that the foreman given from special holidays in scenario 2 that the holidays given on the weekend working days of the foremen in scenario 3 and that the foreman of the shift is determined by the distribution of the experiences as classifying them according to the foreman of experience with the Analytic Hierarchy Process method in scenario 4. ILOG Cplex Optimization program is to solve mathematical models.