4-boyutlu Minkowski uzayında spacelike yüzeylerin ganchev invaryantları ve uygulamaları
Ganchev invariants of spacelike surfaces in the four dimensional Minkowski space and their applications
  1. Tez No: 459282
  2. Yazar: YUNUS ÖZTEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde alt manifoldlar ve yarı Öklidyen uzaylar ile ilgili temel kavramlar verilmiştir. Üçüncü bölümde dört boyutlu Minkowski uzayda yüzeyler incelenmiştir. Yüzeyler için Weingarten tipi dönüşümü tanımlanarak bazı geometrik invaryantlar elde edilmiştir. Dördüncü bölüm tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three chapter. The first chapter is reserved for introduction. In the second chapter, we give some fundamental notions related with the geometryof submanifolds and semi Euclidean spaces. In the third chapter, spacelike surfacese are investigated in Minkowski 4-space. By defining Weingarten type map for these surfaces, some geometrical invariants obtained. The fourth chapter is reserved for discussion and conclusion.