Yarasa guanosundaki bazı mikroorganizmaların moleküler karakterizasyonu
Molecular characteristics of some microorganisms in bat guano
  1. Tez No: 459281
  2. Yazar: YAĞMUR YÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Mayıs 2015 ve Eylül 2016 tarihleri arasında Kırıkkale'de bulunan bir yapay galeride yaşayan yarasaların guano örneklerinin moleküler ve mikrobiyolojik analizine dayanmaktadır. Tarım alanlarında yaygın olarak kullanılan guano önemli mikro fauna elemanları barındırmaktadır. Guano örnekleri galeri zemininden falkon tüplerine alınarak laboratuarda -20 °C muhafaza edilmiştir. Yapay galeriden alınan örneklerin DNA izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen bakterilerin gen dizilimleri incelenmiş ve 16S rDNA sekans analizi yapılarak bu bakterilerin moleküler karakterizasyonları tanımlanmıştır. 16S rDNA analizi sonucunda elde edilen izolatlara YA1, YB2 ve YE3 olarak kodlanmıştır. Y1A izolatları ile %100'e yakın oranda Bacillus simplex ile homoloji gösterdiği belirlenmiştir. YB2 izolatları ile %100'e yakın oranda Bacillus cereus, ve %99'a yakın oranda Bacillus thuringiensis, Bacillus anthracis, Bacillus mycoides ve Bacillus weihwnstephanensis ile homoloji gösterdiği saptanmıştır. YE3 izolatı ile de %100'e yakın oranda Kurthia gibsonii, %99 oranında ise Kurthia sibirica ile holoji göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the molecular and microbiological analysis of bat guano samples that live in an artificial gallery in Kırıkkale between the dates May, 2016 and September, 2016. Guano, widely used in agricultural areas, contains important micro fauna elements. Guano samples were taken from the galley floor to the falkon tube and kept at -20 oC in the laboratory. DNA isolation of samples from the artificial gallery was made. The obtained gene sequences of bacteria were examined and molecular characterization of these bacteria is described by 16S rDNA sequence analysis. Isolates obtained as a result of 16S rDNA analysis were coded as YA1, YB2 and YE3. YA1 isolates showed nearly 100% homology with Bacillus simplex. It was found that YB2 isolates showed nearly 100% homology with Bacillus cereus isolates, and near 99% homology with Bacillus thuringiensis, Bacillus anthracis, Bacillus mycoides and Bacillus weihwnstephanensis. It was also noted that YE3 isolates showed near 100% homology with Kurthia gibsonii and nearly 99% homology with Kurthia sibirica.