Infill uygulamalarla yer ve mekân kimliğinin değişimi
Changing of place and space identity through infill applications
- Tez No: 459329
- Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Konya'da sıkışık kent dokusuna sahip alanda, infill uygulamalar yoluyla yaşanan değişimin nedenlerini ve boyutlarını, bina bazında görsel, kentsel boyutta da morfolojik ve bağlamsal olarak analiz etmek ve elde edilen sonuçları kentsel mekânlarda yaşanan kimlik değişimi bağlamında değerlendirmek hedeflenmiştir. Görsel, morfolojik ve bağlamsal değişimlerin kimlik bileşenleri kapsamında ele alınması le oluşturulan şema, çalışmanın bakış açısını oluşturmuştur. Çalışma kapsamında, İhsaniye mahallesinde farklı sokaklarda bulunan 8 tanesi ticaret, 4 tanesi konut+ticaret ve 1 tanesi konut işlevine sahip toplam 13 adet infill yapı analiz edilmiştir. Alan çalışmasında öncelikle yerinde inceleme yapılarak fotoğraflara belgeleme gerçekleştirilmiştir. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi'nden Konya kentine ait imar planları, analizi yapılacak binaların mimari projeleri, projelere ait encümen kararları ve gerekli bilgisayar dokümanları analiz aşamasında kullanılan diğer materyaller olmuştur. Toplanan materyaller derlenerek, ilk olarak alanda kentsel boyutta gerçekleşen morfolojik ve bağlamsal değişimler tespit edilmiştir. Sonrasında tespit edilen infill yapılar, kavramsal altyapıda belirlenen kriterler doğrultusunda irdelenmiş ve infill yapıların alanda sebep oldukları bina bazında yaşanan görsel değişimler tespit edilmiştir. Araştırmada; İmar yönetmeliklerinde ve uygulamalarında yaşanan değişimler ile kentsel mekânların bağlamsal özelliklerinin değiştiği, Gelişmekte olan kentlerde yaşanan imar uygulamaları yoluyla alınan kararların, kentlerin morfolojik özelliklerini ikinci ve üçüncü boyutta değiştirdiği, Kentsel boyutta yaşanan morfolojik ve bağlamsal değişimlerin, kentsel mekânların görsel niteliklerini değiştirdiği, Yerel yönetimlerin alan bazında ya da parsel bazında aldığı birleştirme, büyütme, kat yüksekliği değişikliği, kat adedi artırımı, fonksiyon değişikliği vb. uygulamaların infill yapıların görsel niteliklerini değiştirdiği, Kentsel dış mekân açısından yoldan çekme mesafesinin parsel bazında alınan kararlarla değiştiği, mevcut dokunun karakterinin bozulduğu, kat artırımı ile sokak niteliğinin değiştiği, Teknolojinin gelişmesi ile artan malzeme çeşitliliği ve bina yapım tekniklerinde yaşanan gelişmeler ile infill yapıların karakter olarak mevcut yapılardan farklılaştığı, Bina cephe karakterinde doluluk boşluk kararlarının infill uygulamalarda farklılaştığı, bina işlevi ve mimari arayışların bu farklılıkların sebebi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intends to analyze reasons, and extent of changes realized through infill practices on an area of a dense urban fabric in Konya province, visually with reference to buildings, and morphologically in urban, and contextual dimension. Then, results of the analysis will be discussed in terms of identity change in urban spaces. Schema built by considering visual, morphological, and contextual changes has set the perspective of this work. Within the scope of this work, 13 infill structures, including buildings of 8 commercial, 4 residential+commercial, and 1 residential character on different streets of İhsaniye district, have been analyzed. First of, in the field work, photo documentation was performed through on-site examination. Other materials used in the analysis, include zoning plans, architectural projects of the buildings subject to analysis, municipal board resolutions, and required printed documents obtained from Konya Metropolitan Municipality; and Selçuklu Municipality. Having compiled the collected materials, first of all, morphological, and contextual changes in urban dimension, have been identified. Then, detected infill structures were examined with reference to criterion set in conceptual framework; and the visual changes of buildings caused by infill structures on the site were identified. Following has been concluded from the research; The fact that contextual characteristics of urban spaces changed, along with the changes in zoning regulations, and practices. Resolutions taken through zoning practices in the developing cities, changed morphological characteristics of the cities in the first, and the second dimension. Urban changes of morphological, and contextual nature, transformed visual characteristics of urban spaces, The fact that local administration's practices such as joining, expanding, storey height changes, increasing the number of storey, functional changes etc. changed visual characteristics of infill structures. Road setbacks in terms of urban outer space, change through parcel based decisions; nature of present texture is disrupted; and street character changes through storey addition; Character of infill structures are becoming distinct from that of present structures, as a result of ever growing material diversification along with the advancement of technology; as well as development of building construction techniques. Decisions about fullness, and emptiness of the building facade character changed with infill applications; and building function and architectural quests are the reasons behind that change.