Kentsel kıyı dolgu alanlarının kullanımı çerçevesinde Yalova 17 Ağustos kıyı parkının peyzaj planlama ve tasarım açısından irdelenmesi
Evaluation of Yalova 17 Ağustos shore park in terms of landscape planning and design in the frame of utilization of urban shore filling areas
  1. Tez No: 142809
  2. Yazar: ERKİN MUSAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
KENTSEL KIYI DOLGU ALANLARI KULLANIMI ÇERÇEVESİNDE YALOVA 17 AĞUSTOS KIYI PARKININ PEYZAJ PLANLAMA VE TASARIM AÇISINDAN İRDELENMESİ ÖZET Kentlerimizde insanların açık alanlara olan ihtiyaçları her dönemde kendini göstermiştir. Kıyı kentlerimizin en çekici ve en zayıf bölgesi olarak bilinen kıyı şeritlerinde bu tür fonksiyonlara yer verilmesi ve kentsel yeşil sistemiyle bütünleştirilmesi önemlidir. Kıyı kentlerimizde rekreasyon alanları için yeterli arazilerin bulunmaması, kıyıların yeniden yapılanmasına ve geniş dolgu alanlarının oluşmasına neden olmaktadır. Kent içinde azalan açık ve yeşil alanların etkisiyle kıyı alanlarında bu açıkları kapatmak için yeni düzenlemelere gidilmektedir. Kıyılarda yapılan dolgu çalışmaları ekolojik açıdan doğal dengesine zarar vermesine rağmen günümüzün kıyı kentlerimizde bu alanın rasyonel bir şekilde aktif ve pasif rekreasyonel amaçlarına hizmet edecek şekilde planlanması ve tasarlanması kentlerimize sağladıkları yarar açısından önemlidir. Tezin amacı, kıyı yerleşmelerinin, dolgu kıyı rekreasyon alanlarının gelişmesinde yapılan uygulamaların kente sunduğu katkılarını ve bu alanlarda uygulanan projelerin peyzaj planlama, tasarım açısından ve kullanıcı kitlesinin benimsemesi açısından araştırması ve irdelenmesidir. Araştırma alam olarak Yalova merkez ilçesinde yer alan kıyı rekreasyon alanları ve bu çerçevede 17 Ağustos kıyı parkı seçildi. Kıyı kentlerimizden olan Yalova son yıllarda yaşadığı politik, yönetim, ve doğa olaylarıyla önem kazanmıştır. Yeşil alan miktarının standartların çok altında bulunması, yapı yoğunluğunun çok yüksek olması, kent içinde açık alanlarının yok denecek kadar az olması ve bu durumda kentsel kıyı alanının hem estetik, hem de fonksiyon açısından ne kadar önem kazandığı ve ne derecede etkili ve doğru kullanıldığı araştırması yapılmıştır. Konuyla ilgili kavram, yasa, yönetmelik verilerin incelenmesi ve seçilen alanda mevcut proje ve görsel tespitler doğrultusunda bir araştırma yapılmıştır. Ayrıca kullanıcı memnuniyetleri alanda bir anket çalışması yöntemi aralığı ile incelenmiştir. Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, önemi, amacı ve seçilen bölgenin kısaca sorunlarına değinilmektedir. İkinci bölümde, kıyı ile ilgili temel ve güncel kavramlardan bahsedilmektedir. Burada kıyı tanımı, kullanımları, kıyı dolgu alanları, sorunları ve planlaması, yasal kavram ve düzenlemeler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, seçilen bölgenin - Yalova şehri hakkında bilgiler verilmektedir. Burada kent hakkında esas bilgiler, yöre özellikleri, tarihsel gelişim, fiziksel durum vb. bilgileri açıklanmaktadır.Dördüncü bölümde, Yalova'nın mevcut planlama ilkeleri çerçevesinde araştırma yapılmıştır. Geçerli olan imar Planı kararlan, bu kararlar çerçevesinde kıyı kullanım ve rekreasyon alanları incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, detaylı olarak 2001 yılında kıyı dolgu alam üzerinde inşa edilen 17 Ağustos parkı peyzaj planlama ve tasarım açısından incelenmiş ve irdelenmiştir. Altıncı bölümde, alanda yapılan anket uygulaması değerlendirilmektedir. Buradaki amaç planlama-uygulama-kullanım ilişMlerinin saptanması ve yoğun kullanıcı kitlesi tararından benimsenip benimsenmediğinin tespit edilmesidir. Yedinci bölümde ise, araştırma sonuçlan özetlenmiş, bazı öneriler sunulmuştur. Tez kapsamında yapılan incelemeler sonucunda Yalova kıyı kentinin rekreasyon ihtiyaçlarının karşılayacak alanın yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Toplam 248.100 m2 yeşil alana ve 2000 yılı nüfus sayımlarına göre 69.568 nüfusuna sahip olan Yalova'da kişi basma düşen yeşil alan miktarı 3.56 m2'dir. imar Kanun'u ve Mevzuatı'na göre kişi başına 10.0 m2 yeşil alan standardım karşılamamaktadır. Yoğun kentleşme, Yalova' daki rekreasyon alanlarının kıyı bandında yer almasına neden olmuştur. Kıyıda yer alan park alanların toplam Yalova rekreasyon alanına oram %65.5 olarak saptanmıştır. Dolgu alan yapım tekniklerinden yararlanarak kazanılmış olan yeşil alan miktan 110.000 m2'dir. Yalova'da kişi basma düşen aktif yeşil alan miktarının 3.56 m2 olduğu düşünülürse 1.58 m2'lik miktan ile dolgu alanların, Yalova yeşil alan sistemi içindeki önemi anlaşılmaktadır. Kentleşmenin bir sonucu olan kıyı dolgu alanlan ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Burada talep doğrultusunda uygulanması gereken rekreasyon ve kamuya açık düzenlemeler, sahil alanında mikroklimayı olumlu değiştirmekte, kıyı peyzajı oluşturarak kıyı kimliği açısından bütünlük yaratmakta ve biçimsel olarak kıyı plastiğini bozmayacak şekilde planlandığında kullanım verimliliğini arttırmaktadır. Bu nedenle kıyı dolgu alanlardaki peyzaj planlama, kentlinin boş vakitlerini geçirebileceği sakin, doğala yakın dinlenme olanaklan bulabileceği mekanlar şeklinde yapılmalıdır. Bu planlamada hedef doğayla insanın uyum içinde oluşturduğu güzellik kazanmış kültür peyzajın korunması ve düzenlenmesidir. Sonuç olarak, Yalova kıyı mekanı geniş halk kitlelerin kullanımına açılacak şekilde düzenlenmelidir. Mevcut dolgu alam ve yapılacak dolgu alam bu düzenlemelere kaynak oluşturacak niteliktedir. Yalova kıyılarını herkesin kullanabileceği, ilgi çekici bir alan haline getirmek yalnızca bu dolgu alam üzerinde olanaklıdır. Bu nedenle dolgu, fonksiyonel bir şekilde planlanarak, bir çok eyleme hizmet veren kentsel yeşil alan niteliğinde değerlendirilmelidir. xı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF YALOVA 17 A?USTOS SHORE PARK IN TERMS OF LANDSCAPE PLANNING AND DESIGN IN THE FRAME OF UTHJZATION OF URBAN SHORE FILLING AREAS SUMMARY In our cities, need of people for open areas has been observed in every term. It is important to include such functions in the coastal lines, which are known to be the most attractive and the weakest parts of our coastal cities and to integrate them with the urban green system. Lack of sufficient area for recreational areas in our coastal cities causes the formation of wide filled areas along the coasts. With the effect of the decreasing open and green areas in the city, new arrangements are being made for compensating such insufficiencies. Although the fill works made on the shores damages the natural balance in ecological point of view, it is important to plan and design such areas in our coastal cities of today rationally so as to serve for active and passive recreational purposes, in terms of the benefit they bring to our cities. The purpose of this thesis is to search and examine the contributions of the applications made for the development of filled coastal areas and the projects being applied in that area to the coastal settlement in terms of landscape design and adoption by the user group. As the research area, the coastal recreational areas in Yalova central district and in this frame, 17 Ağustos coast park has been selected. Yalova, which is one of our coastal cities, has gained importance in recent years with the political, managerial and natural events it has encountered. The amount of the green areas is very low, the building density is very high, the open areas in the city are almost none and the research is made on how important the urban coastal areas are in both aesthetical and functional points of view and how effective and correct they are used. A research is carried out in order to examine the concepts, laws, regulations and data related with the issue and the existing design and visual determinations in the selected area. Furthermore, the user satisfaction is also examined by performing a questionnaire study in the area. The thesis consists of seven parts. In the introduction part, the subject, importance, purpose of the study and the problems of the selected region are briefly explained. In the second part, basic and current concepts related with the coast are mentioned. Here, the definition of coast, utilization of coasts, coastal filled areas, problems and planning, legal concepts and regulations are explained. In the third part, information related with the selected region - the city of Yalova - is given. Here, the main information about the city, regional characteristics, historical development, physical condition etc. information is given. xnIn the fourth part, a research is made in the frame of the existing planning principles of Yalova. The current Improvement Plan decisions and the coastal utilization and recreation areas in the frame of these decisions are examined and evaluated. In the fifth part, 17 Ağustos Part, which is constructed on the coastal filled area in 2001 is examined in terms of landscape planning and design. In the sixth part, the questionnaire study performed in the area is assessed. The purpose here is to determine the planning - application - utilization relationships and to determine whether they are adopted by the intense user group. In the seventh part, the results of the research are summarized and some recommendations are submitted. As the result of the examinations made in the scope of the thesis, it has been determined that the area to meet the recreational needs of Yalova coastal city is insufficient. The amount of green area per capita in Yalova, which has a total green area of 248.100 m2 and a population of 69.568 people in accordance with the census made in 2000, is 3.56 m2. It does not comply with the green area standard, which is 10.0 m2 in accordance with the Improvement Law and Legislation. Intense urbanization has caused the recreational areas of Yalova to be placed on the coastal line. The ratio of the park areas on the coast to the total recreational areas of Yalova has been determined to be 65.5%. The amount of green areas that are gained making use of the filled area techniques is 110.000 m2. Taking into account that the active green area amount per capita in Yalova is 3.56 m2, the importance of the filled areas, which amounts to 1.58 m, in the green area system of Yalova is understood. Filled coastal areas, which are the result of urbanization, have occurred as the result of the needs. Here, the recreation and the arrangements that are open to the public that must be applied in line with the demand change the micro - climate in the coastal area in a positive way, create a coastal layout and form an integrity in terms of the coastal identity and when planned so as not to destroy the plastics of the coast, increase the efficiency of utilization. Therefore, the layout planning in the coastal fill areas must be made so that these areas become quiet, close - to - natural resting opportunities for the public of the city, where they can spend their spare time. In this planning, the target is the protection and arrangement of the cultural layout that has gained beauty and that is formed by the nature and the man in an harmony. Consequently, Yalova coastal area must be so arranged that it will be opened to the use by a large population. The existing filled area and the filled area that will be constructed have the qualifications to provide a source for such arrangements. It is possible to turn the Yalova coasts into an interesting area that can be used by everyone only on this filled area. Therefore, the fill must be planned in a functional way and evaluated as an urban green area serving for many actions. xui