Nonparametrik rank analiz yöntemlerinin maden projelendirmelerinde kullanımı
  1. Tez No: 45933
  2. Yazar: ALİ SARIIŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFULLAH GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Günümüz gelişen mühendislik teknolojisinde, mühendislik tasarımlarının güvenilir ve ekonomik olarak gerçekleştirilebilmesi için tasarım büyüklükleri arasında optimal kıyaslama dağılımlarının önceden belirlenen hata sınırlan içinde kalacak şekilde irdelenmesi gerekmektedir. İstatistiksel analiz teknikleri, birçok mühendislik birimlerinde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, maden mühendisliğinde uygulama çalışmaları gereken yerini alamamıştır. Günümüze kadar kullanılageîmiş analiz teknikleri, maden mühendisliğinde yalnızca lineer regrasyonel istatistik irdelemelerle sınırlı kalmıştır. Teknik verilerin istatistik irdeleme yoğunluğunu artırmak ve maden mühendisliği bilim dalına yeni boyutlar kazandırmak amacıyla nonlineer istatiksel analiz çalışmalarına da yer vermek kaçınılmaz bir gereklilik arzetmektedir. Nonparametrik Rank Analiz Yöntemlerinin Maden Mühendisliğinde kullanma prensipleri ve uygulamalarının sunulduğu bu çalışmada, maden mühendisliğindeki nonlineer istatistiksel analiz çalışmalarına yeni bir boyut getirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays in an improving engineering technology, the design parameters in a marginal error handling previously defined are required to evaluate for making a secure and economical engineering approaches. Although the statistical techniques are currently applied in a large range of engineering skills for different purposes, its applications are not so popular in mining engineering field, yet. In this field, previously applied analysis techniques were limited for only linear regression statistical evaluations. In an aim of improving the statistical evaluations of technical data and making a new approaches in mining engineering science, the applications of non-linear statistical analysis techniques are inevitable need. This thesis, representing the applicable principles of nonparametric rank analysis techniques in mining engineering and demonstrating its practical applications, is built a new dimension for studying the non-linear regression statistics in this engineering science.