Tünellerin jeoteknik özelliklerinin veritabanı ile yorumlanması
  1. Tez No: 45934
  2. Yazar: NİHAL YAYMANOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDAL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Tünel durayhlığını etkileyen parametreler üç grup altında toplanabilir. Bunlar jeolojik faktörler, çalışma faktörleri ve destek faktörleridir. Destek faktörleri ve çalışma faktörleri mühendis tarafından yönlendırilebilmesine karşın jeolojik faktörler kontrol edilemezler. Bu faktörlerin herbıri bir diğerini etkileyebilir. Tünel çalışmalarında bu faktörler önemli rol oynarlar. Verıtabanları, bilgi yönetimi konusunda bilmen en kullanışlı dillerden birisi olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, arazide ve iaboratuvarda elde edilen değerler tünel durayhlığını etkileyen parametreler olarak veri bankasına girilmiştir. Esas olarak tünel durayhlığını etkileyen parametreler Q kaya kütlesi sınıflamasında oldukça iyi bir sistematik içerisinde verilmiş olduğundan ve bu sınıflamanın tünellerde yaygın olarak kulamlmasından dolayı, veritabanmı çoğunlukla Q sınıflama sisteminin parametreleri oluşturmuştur. Bunlara ilave olarak, litoloji, jeolojik yaş ve yeraltı suyu derinliği gibi Q kaya kütlesi sınıflama sisteminde bulunmayan parametreler de verıtabanına eklenmiştir. Tez çalışmasında. Güneybatı Anadolu'da (İsparta, Antalya, Burdur, Denizli, Muğla, Afyon, Aydın) yapılan hidroenerji amaçlı tünellerdeki Q kaya kütlesi sınıflama sistemi değerlen kullanılmıştır Tanımlanan verıtabanı ile elde edilen veriler değerlendirilmiş ve aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, jeolojik parametrelerin tanımlamalarındaki zorluklardan dolayı, her zaman diğer parametreler ile anlamlı ilişkiler elde edilememiştir. Buna karşın, kontrolü daha kolay ve/veya mümkün olan jeoteknik ve destek parametreleri arasındaki ilişkilerin daha anlamlı oldukları gözlenmiştir. Elde edilen anlamlı sonuçlara göre, bir parametreyi elde ederek dığer(ler)i hakkında fıkır yürüterek, mühendis ve tasarımcılara zaman ve ekonomi kazandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This dissertation has been completed for the degree of Msc in Science Institute, Süleyman Demirel University. The study aims to determine the stability problems in tunnels and to find out the relations among these factors. As a result, it is possible to make better tunnel designs. D Base codding which is quite popüler computer program is extensively used in this study. It is possible to make management correlations among a large number of data. Performing this kind of study make a better approach between geological charatenstics of an area and planned stuructures in such areas. In this study, Q values of the hydroenergy tunnels in İsparta, Antalya, Burdur, Aydın, Denizli, Afyon, Muğla provinces have been used. In order to find out the relations among the data, they were classified and the results were shown in charts. Although some relations do not show desired results, many of them were satisfactory.