Bulanık mantık tabanlı dunn öğrenme stili modeli gerçekleştirimi
Implementation of the fuzzy logic-based dunn learning style model
  1. Tez No: 459341
  2. Yazar: MUHAMMET UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR, DOÇ. DR. AYŞEGÜL ALAYBEYOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek amacıyla bulanık mantık tabanlı Dunn öğrenme stili modeli geliştirilmiştir. Dunn öğrenme stili modelinde, çevresel, duygusal, sosyolojik, fizyolojik ve psikolojik olmak üzere 5 önemli faktör vardır. Öğrencilerin öğrenme stillerinin tespiti amacıyla 5 girişli ve bir çıkışlı Mamdani tipi bulanık mantık sistemi kullanılmıştır. Bu sistem Matlab bilgisayar yazılımı ortamında bulanık mantık yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Kullanıcı bir arayüze sahip olup Dunn öğrenme stili modelinin geliştirilmesi aşamasında C# programlama dili kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin Dunn öğrenme stiline uygun öğrenme stillerini belirlemektir. Araştırma 2015-2016 eğitim öğretim yılında Manisa il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Halit Görgülü Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 9. 10. 11. ve 12. sınıf öğrencileri olmak üzere 126 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bilgileri toplamak için Dunn öğrenme stili anketi kullanılmıştır. Veriler doğrultusunda ANOVA, Tukey testlerinden faydalanılmıştır. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile cinsiyetleri, öğrenme stilleri ile yaşları, öğrenme stilleri ile bölümleri ve öğrenme stilleri ile sınıf durumları arasında farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To reveal the students learning style, in this study Dunn's learning style based on fuzzy logic was improved. There are five important factors in the Dunn's learning model, such as; environmental, emotional social, physiological and psychological. In order to reveal students' learning style, Mandani type of fuzzy logic with five entries and one exit was used. This system was modelled by means of computer program called Matlab. The user, by having interface, in the process of imrovement of Dunn learning style, C# programming language was used. The aim of this study is to find the appropriate way of Dunn learning style which might be utilized to the secondary students learning style. This study was held in 2015-2016 school year in Manisa city center, the participants of which were 126 students of 9., 10., 11. ve 12. grades of Manisa Halit Görgülü Anatolian Highschool attached to the Ministry of Education. ANOVA and Turkey tests were used according to data. The differences between learning style of students and their gender, learning style of students and their ages, learning style of students and their department, learning style of students and their classes were revealed.