Dört çekerli arazi taşıtı takviye vites kutusunun dinamik analizlere göre tasarımı
Terrain vehicle's transfer case design based on dynamic analysis
  1. Tez No: 459342
  2. Yazar: OKAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KAYRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Arazi taşıtının zorlu yol şartlarında çekiş gücünün yetersiz kalması durumunda, takviye vites kutusu ile araca ilave çekiş kuvveti ve hız kazandırılması amaçlanmıştır.Bu çalışmada, dişli, mil tasarımı ve hareket iletimi bakımdan 4x4 arazi taşıtı takviye vites kutusu özgün olarak tasarlanmıştır. Vites kutusunun gövdedeki titreşimleri bu tezde incelenmiştir. Yataklara gelen frekansları farklı kuvvetlerin analizi yapılarak, gövdede oluşacak titreşimlerin parametrik değerlendirmesi gösterilmiştir. Çünkü vites kutusu montajı yapılıp gövdeye bağlanması durumunda gerçek durum oluşacaktır. Bundan sonra titreşim ölçüm cihazlarıyla belirlenen titreşim hızları (mm/s) ISO 2372'ye göre hız ve güç kriterleri esas alınarak değerlendirilmelidir. Miller ve dişli çarklar için, arazideki işletme şartlarına uygun, güvenirlik kavramıyla birikimli (kümülatif) hasar durumuna göre maksimum gerilmelerde ömür hesapları gerçekleştirilmiştir. Hesaplamalarda WÖHLER diyagramı ve Palmgren-Miner denklemleri esas alınmıştır.Bu tezde esas olarak, tüm millerde eğilme(radyal) ve burulma(torsiyonal) titreşimlerinin durumları rezonans bölgesine göre incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, takviye vites kutusunda tasarım elemanlarının boyutlarının çoğunluğunun uygun olduğu, uygun olmayan bölgede işletme şartlarında ise sistemin nasıl olması gerektiği pratik olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Object of the project; If the traction force going through the wheels of the land vehicle is poor in challenging road conditions; the use of the vehicle as 4x4, activating the designed transfer case and bringing traction to the vehicle.In this study , land vehicle transfer case is designed as the original in that gear, shaft design and motion transmission.The vibrations of the gearbox in the body are investigated in this thesis.Parametric evaluation of the vibrations to be formed in the body by analyzing the different forces of the frequencies coming to the bearings is shown.Because if the gearbox is assembled and attached to the body, the real situation will occur.The vibration speeds (mm / s) determined by the vibration measuring devices should then be evaluated on the basis of the speed and power criteria according to ISO 2372. For shafts and sprockets, lifetime calculations at maximum stresses were carried out according to the accumulative (cumulative) damage condition with the concept of reliability in accordance with the operating conditions in the field.The calculations are based on the WOHLER diagram and the Palmgren-Miner equations.In this thesis, the situation of the radial and torsional vibrations of all the shafts are investigated according to the resonance zone.According to the results obtained, it is practically explained how the size of the design elements in the reinforcement gear box is appropriate, and how the system should be in operating conditions in an inappropriate region.