Effects of eddy currents on the transport and fate of oil spills in the strait of Istanbul and the Golden Horn
Orkoz akıntılarının İstanbul Boğazı ve Haliç'te petrol taşınımı ve kirliliğe etkisi
  1. Tez No: 459365
  2. Yazar: MOHAMMAD SADEGH ASLANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN EMRE OTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İstanbul Boğazı yoğun deniz trafiği nedeniyle gemi kazaları açısından yüksek risk taşıyan uzun ve dar bir kanaldır. Boğaz'ın güneyinde, ana su akımının etkisinde kalan Haliç, Boğaz'da oluşacak kazalardan etkilenebilmektedir. Kapalı döngülerde hapsolan petrol kirliliğinin çevresel etkisi daha kalıcı olmaktadır. Boğaz'da oluşacak petrol kazalarının hangi şartlarda Haliç'e sızabileceğini anlamak için İstanbul Boğazı'nın karmaşık hidrodinamik yapısı 3-boyutlu EFDC koduyla sayısal olarak modellenmiştir. Boğaz'ın iki katmanlı normal akışının yanı sıra alt veya üst katmanların tıkanması sonucu oluşan özel şartlar da detaylı olarak modellenmiştir. Modelin sınır koşulunu oluşturmak ve sonuçları test etmek için Boğaz'da ADCP ve CTD verileri toplanmıştır. Mevcut akıntı iklimini geniş kapsamda incelemek için geçmişte farklı şartlarda yapılmış arazi ölçümleri ve sayısal model çıktıları derlenerek toplam 21 farklı senaryo modellenmiştir. Farklı Boğaz akıntıları üzerinde tarihsel gemi kazası senaryoları kullanılarak Boğaz'daki olası bir petrol sızıntısının Haliç'e etkisi incelenmiştir. İstanbul Boğazı ile Haliç kesişiminde oluşan hidrodinamik yapı sızıntısının Haliç'e girişini doğrudan kontrol etmektedir. Bulgular eşliğinde, olası petrol kazasına karşın önceden veya anlık hidrodinamik şartlara göre önlem almak mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Strait of Istanbul is a long narrow channel with high potential of maritime accidents due heavy traffic. The Golden Horn estuary is located at the southern part of the strait can be contaminated in the case of main strait accidents. The long-lasting oil spills in the closed and calm circulating currents increase the environmental impacts. In order to model the fate of oil spill events at Golden Horn, the complex hydrodynamics of strait domain is numerically modeled by Environmental Fluid Dynamic Code (EPA). Simulation attains comprehensive information of oil spills in accordance to short term hydrodynamic conditions such as two-layer flow, lower layer and upper layer blockage conditions. The measured ADCP and CTD data are used as the boundary condition and validating data in the model. The historical ship accident scenarios are used to simulate the transport of oil spill in the main strait and Golden Horn. The model results present the comprehensive time-varying concentration of contamination for the different hydrodynamic structures of the strait of Istanbul and Golden Horn junction. Hence, according to hydrodynamic parameters preliminary or instantaneous actions can be managed in the case of accident maritime accident to reduce the environmental impacts at the strait.