Ground access mode choice models of Istanbul airports
İstanbul havalimanlarının ulaşım türel seçim modelleri
  1. Tez No: 459366
  2. Yazar: ONUR İLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Havalimanı kara alan planlamasının önemli parametrelerinden biri havalimanı yolcularının havalimanına ulaşım alternatiflerinin sunulmasıdır. Yolcu profinin, seyahat süresinin ve ulaşım modları arasındaki farkların bir sonucu olarak, havalimanına ulaşımı etkileyen faktörler havalimanı yolcuları için kentiçi ulaşım modellerinden önemli ölçüde farklıdır. Kentiçi seyahat ile karşılaştırıldığında havalimanına yapılan seyahatlerde genellikle yolcular grup halinde seyahat etmeyi tercih ederler.Havalimanı seyahatleri kent içi seyahatlerden daha az sıklıktadır. Yolcular yanlarında bavullarını taşırlar ve seyahatleri birkaç günlük veya birkaç haftalıktır . Bu çalışmada havalimanı yolcuları ile yapılan anketler kullanılarak İstanbul'da bulunan iki havalimanı; Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı(SAW) ve İstanbul Atatürk Havalimanı (AHL) araştırılmış, havalimanı ulaşım türel seçim modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller için Multinomial Logit Model yöntemi kullanılmıştır. Yolcu özellikleri ve seyahat özellikleri, modellerin ana parametreleridir. Analiz sonuçlarına göre havalimanı ulaşımı mod seçiminin en önemli parametreleri seyahat süresi, seyahat amacı(İş seyahati/İş dışı seyahatler), seyahat ücreti, uçuş rotasıdır(İç hat/Dış Hat). Örneğin SAW modeli için iş seyahati veya dış hat yolculukları, IST modeli için yolcu sayısı otomabile oranla toplu taşımanın tercih edilmesini azaltmaktadır. Buna ek olarak otomobile oranla uzaklık her iki havalimanı için taksi tercihi üzerinde negatif bir etkiye sahiptir. Uzaklık arttıkça taksinin tercih edilmesi oranı azalmaktadır. Ayrıca bu çalışmada ulaşım türel modeli için literatürde herhangi bir çalışmada kullanılmamış olan iki faktör kullanılmıştır. Bunlardan birisi IST modelinde kullanılan mevsimsel etki(yaz/kış)dir. Kış, otomobile oranla taksi tercihini arttırmaktadır. Bir diğer faktör SAW modeli için kullanılan hava durumu (yağışlı/yağışsız) etkisidir, hava yağışlıysa, otomobile oranla toplu taşımanın tercih edilmesi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the important parameter of airport landside planning is providing access alternatives to air passengers. As a result of the characteristics of the travellers, duration of the travel and differences in the current modes and, the factors in airport travel are importantly different from those in the urban transportation models for the regular travels. Most of the travel is conducted by the visitors to airports; in comparison to other urban travels, passengers prefer to travel in groups. Also, their trips for airport access purposes have lesser frequency than the other urban trips. They carry their luggage with them and they are mostly away for a couple of days or sometimes for weeks. In this study, two airport in İstanbul; Sabiha Gökçen International Airport (SAW), Istanbul Atatürk International Airport(IST) were investigated and access mode choice models were built by using the air passenger survey data. Multinomial Logit Model was used to analyze mode choice. Passenger characteristics and trip characteristics are the major parameters of models. Results of the analysis show that travel time, trip purpose (Business/Nonbusiness), travel cost, flight route (Domestic/International) are the most important parameters of access mode choice. For instance, being international or business passenger for SAW model and number of passenger for IST model decreases probability of choosing public transit relative to auto. Also, distance has a negative effect on choosing taxi relative to auto for both airport. So, if distance increases, proportion of choosing taxi decreases. Furthermore, in this study, two factors which did not used for any models in literature, were used for mode choice models. One of them is seasonal effect (winter/summer) which was used for IST model and winter increases choosing taxi compare to auto. Other one is Weather effect (rainy/not rainy) which was used for SAW model and if weather is rainy choosing public transit rate relative to auto decreases.