Dikey yarıklı balık geçitlerinin deneysel ve sayısal modellemesi
Experimental and numerical modeling of vertical slot fish passage
  1. Tez No: 707038
  2. Yazar: MEHMET CELAL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Farklı kullanım amaçları ile akarsulara regülatör, hidroelektrik santral gibi farklı su yapıları inşa edilmektedir. Bu yapılar her ne kadar suyun verimli kullanılmasına yardımcı olsa da ekolojik denge üzerinde olumsuz bazı etkileri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de su yapısının inşa edildiği akarsularda balıkların geçiş yollarını da kapatmasıyla ilgili bölgedeki balık türlerinin azalması ya da yok olmasıdır. Bu ekolojik problemin önüne geçebilmek için akarsu yapıları üzerine balık geçitleri inşa edilmektedir. Bu tez çalışmasında, laboratuvar ortamında Amerika Gıda ve Tarım Örgütü (Food and Agriculture Organization of the United Nations-FAO)'nün belirlemiş olduğu standart yapıya geometrik benzerlik kurularak imal edilen dikey yarıklı balık geçitlerinin akım karakteristikleri akustik doppler hız ölçer ile üç boyutlu olarak ölçülmüştür. Sayısal modellemede Renormatization Group k-ε (RNG), Shear Stress Transport (SST) ve Detached-Eddy Simulation (DES) türbülans modelleri kullanılmıştır. Deneysel sonuçların sayısal sonuçlarla karşılaştırılması neticesinde, akım alanını tahmin etmekte SST yönteminin diğer yöntemlere nazaran daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Sayısal olarak yapılan modelleme neticesinde, dikey yarıklı balık geçitlerine ait akım özellikleri üç boyutlu olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Water structures such as regulators and hydroelectric power plants on rivers are built for different purposes. Although these structures help to use water efficiently, they also create some negative effects on the ecological balance. One of these is the decrease or extinction of fish species in the region, as the fish on the river where the water structure is built closes the passageways. In order to prevent this ecological problem, fish passages are built on river structures. In this thesis, the flow characteristics of vertically slotted fish passes, which are manufactured in a laboratory environment by establishing geometric similarity to the standard structure determined by the Food and Agriculture Organization of the United Nations-FAO, were measured in three dimensions with an Acoustic Doppler Speedometer. Renormatization Group k-ε (RNG), Shear Stress Transport (SST) and Detached-Eddy Simulation (DES) turbulence models were used in numerical modelling. As a result of the comparison of the experimental results with the numerical results, it was seen that the SST method gave more successful results in expressing the flow field compared to other methods. As a result of the numerical modeling, the flow characteristics of vertically slotted fish passages were examined in three dimensions.