Effect of identification on seismic performance assessment of a tall building
Sistem tanımlamanın yüksek bir binanın sismik performans değerlendirmesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 459368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, 26 katlı çekirdek duvarlı yüksek bir bina data toplama sistemi ile instrümente edilmiştir. Modal parametreler Frekans Uzayına Ayrıştırma (FUA) ile tanımlanmıştır ve detaylı bir Sonlu Elemanlar Model'i (SEM) yapının gerçek dinamik davranışını temsil etmesi için tanımlanan modal parametreler doğrultusunda güncellenmiştir. Detaylı bir SEM'in güncellenmesi zemin yatak katsayılarını temsil eden yaylar, ve plaklar aracılığı ile sürtünme kuvveti sağlayan sismik derzler gibi yapısal parametrelerdeki belirsizlikleri minimize etmektedir. Zaman tanım aralığında doğrusal olmayan analizler 5% sönümlenme oranı ile güncellenmiş ve güncellenmemiş SEM'lerle yapılmıştır. Ayrıca bu analizler, tanımlanan sönümlenme oranının etkisini incelemek amacı ile tanımlanan sönümlenme oranı (2%) ve 5% sönümlenme oranları ile güncellenen model kullanılarak da gerçekleştirilmiştir. Farklı deprem girdileri altında hasar görme olasılığı dağılımı fonksiyonları kat ötelenmesi cinsinden elde edilmiştir. Sonuçlar göstermiştirki sistem tanımlama ve model güncelleme tekniklerinin sismik performans değerlendirme metodları ile incelenmesi önemlidir. Sonuçlar ayrıca yüksek modların modal parametrelerinin modal güncellemesi sırasında değişen yapısal parametrelere önemli ölçüde duyarlı olduğunu göstermiştir. Yapıdan alınan deprem kayıtları ise yüksek modların dinamik tepkilerinin birinci moddan fazla olabileceği olasılığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a twenty-six story, core-wall tall building was instrumented with data acquisition system. Modal parameters were obtained by using Enhanced Frequency Domain Decomposition (EFFD) method and a detailed FEM of the structure was updated based on the identified modal characteristics in order to represent the actual dynamic characteristics of the building. Updating of a fine FEM allows to minimize the uncertainties in structural parameters such as the effects of soil springs and seismic gaps with frictional plates which are usually omitted in updating procedures. Along this line, nonlinear time history (NLTH) analyses were performed with the updated and the non-updated FEM with 5% damping ratio. Additionally, NLTH analyses were carried out with updated FEM considering the identified (2%) and 5% damping ratios in order to observe the effect of damping ratio separately. Probability density functions in terms of interstory drift ratios were established in order to quantify the probability of failures under different ground motions. Results highlight that incorporation of system identification and model updating techniques into seismic performance assessment is crucial. Results also show the significant sensitivity of higher modes to the changes in structural parameters during updating procedure of tall buildings and excitation of higher modes due to seismic motions. In addition, recorded seismic response of the building demonstrated the dynamic excitation (vibration amplitude) of higher modes may be higher than the one of fundamental mode.