Effectiveness of diagonal opening reinforcement in reinforced concrete chimneys under gravity and lateral service loads
Betonarme bacalarda diyagonal köşe donatısının dikey ve yanal yükler altındaki etkinliği
- Tez No: 459369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ AND KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diyagonal çelik donatılar, çatlak oluşmasını önlemek amacıyla geleneksel olarak betonarme baca açıklıklarının köşelerine yerleştirilir. Diğer taraftan, eğri çelik donatılar hidrolik kaldıraç sisteminin dikey sınırlarını geçtiği için kayar-kalıp inşaat süreci için zorluk arz eder. Bu çalışma, donatı konfigürasyonu bakımından diyagonal çelik donatılar yerine kullanılabilecek alternatif tasarımları araştırır. Uzun betonarme baca modelini oluşturmak için bacanın beton kalıbı altı yüzeyli sonlu elemanlar, bütün donatılar ise kiriş elemanlar olarak modellendi. Altı yüzeyli elemanlar, donatıların duvar kalınlığındaki beton kalıbın içine yerleştirilmesine olanak sağladı. Dikey, çember ve açıklık donatıları modele doğrudan dahil edildi. Dikey donatıların bölüm etaplı ve aşamalı konfigürasyonu hesaba katıldı. Baca kalıp betonu ve donatılar için doğrusal olmayan bileşen malzeme modelleri kullanıldı. Baca kalıp betonunun özelliklerini modellemek için Winfrith beton malzeme modeli kullanıldı. Donatıların özelliklerini modellemek için plastik kinematik malzeme modeli kullanıldı. Bacanın, yanal yükleri altında ve yer çekimine verdiği tepki araştırıldı. Genelde doğrusal olmayan statik analiz yaklaşımlarında kullanılan tekrarlama gereğini ortadan kaldırarak, bacanın doğrusal olmayan tepkileri uygulanan yükler için dinamik olarak çözüldü. Açıklık etrafındaki çatlak genişliği ve düzeni ile açıklık bölgesinde ve köşe donatılarda simülasyonlardan elde edilen basınç sonuçları rapor edildi. Araştırmanın bulguları ışığında, açıklık köşe donatıları için alternatif tasarımlar açısından çeşitli öneriler öne sürüldü.
Özet (Çeviri)
Diagonal rebars are traditionally placed at the corners of openings in reinforced concrete chimneys in order to prevent crack formations. However, the sloping rebars pose a difficulty in the slipform construction process since they cross the vertical lines of operation of the hydraulic lifting system. This study investigates design alternatives in terms of the reinforcement configurations that may be used instead of the diagonal corner rebars. A tall reinforced concrete chimney was modeled using hexahedral finite elements for the windshield and line elements for all reinforcing steel rebars. The hexahedral elements enabled the insertion of reinforcing steel rebars into the windshield wall thickness. The vertical, hoop and additional opening reinforcements were included in the model explicitly. The lap splicing and staggered configurations of the vertical reinforcements were taken into account. Nonlinear constitutive material models were used for the windshield concrete and reinforcing steel rebars. Winfrith concrete material model was used to model the behavir of windshield concrete. Plastic kinematic material model was used to model the behavior of reinforcement. The response of the chimney under gravity and lateral service loads was investigated. The nonlinear response of the chimney was solved dynamically for the applied loads, removing the necessity of iterations that are typically used in nonlinear static analysis approaches. Crack widths and patterns around the opening, stresses at the opening region and in the corner reinforcements obtained from simulations were reported. In lights of the findings of the study, suggestions were made in terms of design alternatives for opening corner reinforcements.