An investigation on the applicability of the convergence confinement method to a deep rock tunnel for different conditions
Kapanma-sınırlama yönteminin kaya ortamda yer alan derin bir tünel için uygulanabilirliğinin araştırılması
  1. Tez No: 459372
  2. Yazar: CEREN ALPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Sonlu elemanlar programları ile yapılan sayısal modellemeler, kullanıcıların yeraltı kazılarını neredeyse gerçekte olduğu gibi modelleyerek gerçekçi tasarımlar oluşturmalarına olanak sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda, analitik yöntemler kullanılarak yapılan tasarımlar mühendislik hizmetleri açısından daha ekonomik ve daha az zaman alıcı olabilmektedir. Bu tez çalışmasının asıl amacı, convergence-confinement (kapanma-sınırlama) yöntemini bir derin tünel tasarımı örneğinde irdeleyerek, bu yöntemin daha iyi anlaşılmasını sağlamaktır. Öncelikle, bir veri dizisi oluşturmak için literatürde yer alan Chamoise Tüneli'ne ait veriler derlenerek kullanılmıştır. Analitik yaklaşım ve sonlu elemanlar yaklaşımıyla gerçekleştirilen analizlerden elde edilen sonuçların karşılaştırılması amacıyla farklı analizler yapılmıştır. Üniform gerilme koşullarında (K0=1,0); derin dairesel tünel kazısını benzeştirebilmek edebilmek amacıyla oluşturulan sayısal modeller esas alınarak, farklı geometri, üniform olmayan gerilme koşulları (K0=0,6 ve K0=1,2) ve farklı sayıda kazı aşamaları için analizler alternatifli olarak çoğaltılmıştır. Analizler ile bu çalışmada yer alan kaya birimi ve tünel çapı için, tünel çeperinde oluşan hacimsel deformasyon değerlerinin, tünel kazısının dairesel kesit yerine dairesel yay şeklinde yapıldığında ve başlangıç durumundaki yatay gerilme değerlerinin düşey gerilme değerlerine (K0) oranının artmasıyla [0,6, 1,2] arttığı sonucuna varılmıştır. Destek sistemlerinin kullanılmadığı durum için analitik ve sayısal yaklaşımla yapılan analizler benzer sonuçları vermiştir. Bununla birlikte, aynı değerlendirmenin destek sistemlerinin de kullanıldığı tünel tasarımı için de yapılabilmesi mümkün olmamıştır. Destek sistemleri ile kaya kütlesinin birlikte davranışını irdeleyecek bir bilimsel çalışma yapılarak bu konu daha derinlemesine incelenebilecektir.
Özet (Çeviri)
Numerical modelling with finite element programs, allows users to model an underground opening almost exactly in relation to its actual situation in reality. However, the engineering analyses that are performed using analytical methods may be more economic and less time consuming. The overall objective of this research was to investigate application of the convergence confinement method for the design of a deep tunnel, with the ultimate goal of providing a better understanding of the method. First, a case study of Chamoise Tunnel (France) which is reported in the literature, is regarded as case study to create synthetic data sets for this research. Different analyses are conducted by using the finite element approach and analytical approach to establish a comparative study between the obtained results. The numerical models that are created to simulate uniform loading (K0=1.0) conditions for a deep circular tunnel were altered to study different geometry, non-uniform loading conditions (K0=0.6 and K0=1.2) and a different number of excavation stages. As a result of investigating the above mentioned variables; occurring convergences around the tunnel contour were found to be increased as the tunnel shape changes from a fully circular tunnel to a circular-arc shaped tunnel and as the initial ratio of the horizontal stresses to the vertical stresses (K0) increases in [0.6, 1.2]. A good match has been detected between the numerical and analytical approaches for the excavation induced radial displacements for the case where tunnel is unsupported. However, it is not possible to conclude the same for the radial displacements developed in the case where the tunnel is supported. A further research may be appreciated to comprehend the behaviour of the supported rock-mass.