Experimental investigation of energy-based seismic response analysis for sdof steel column
Tek serbestlik dereceli çelik kolonlar için enerji bazlı sismik davranış analizinin deneysel incelemesi
  1. Tez No: 459371
  2. Yazar: BABAK EBADI TABRIZI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. MEHMET CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Deprem mühendisliği yer hareketleri ve onların yapılar üzerindeki etkilerini inceleyen bir mühendislik dalıdır. Deprem mühendisleri ise yapı bölgesindeki deprem riskini tahmin etmekle, ve bu yapıların gelecekte meydana gelebilecek şiddetli bir olası deprem halinde dayanıklılık gösterebileceğini ispat eden tasarımlarını yapmakla yükümlüdürler. Deneysel çalışma ile yapıların enerji-bazlı deprem analizlerini formüle etmeyi amaçlayan bu çalışma, dört adımdan oluşmaktadır. İlk adımda, verilmiş bir deprem etkisi altında herhangi bir tek serbestlik dereceli (TSD) sistemin enerji-bazlı deprem analizlerini gerçekleştiren bir algoritma ele alınmıştır. Bu algoritma aynı zamanda veri girişi sağlama ve plastik enerji tepki spektrumu oluşturma yeteneğine de sahiptir. İkinci olarak,TSD çelik kutu-kesitli kolonlar, birbirine benzer ivme tepkisi spektrumuna sahip (ASR) ancak belirgin farklılıkları olan girdi enerji spektrumlu iki adet depremin dinamik yüklemesi altında sarsma masası testlerine tabi tutulmuştur. Üçüncü adımda, testler süresince sensörlerden elde edilen birim şekil değiştirme verilerine ek olarak ivme ve deplasman tepkilerini de içeren veriler aracılığıyla farklı enerji bileşenleri hesaplanmıştır. Son olarak, deneysel olarak elde edilen enerji bileşen değerleri, analitik analiz algoritması ile elde edilen bileşenler ile temelde girdi enerji tepki spektrumunu dikkate alarak birbiriyle kıyaslanmıştır. Buna ek olarak, güvenli tarafta bulunmak maksadıyla, tüm analizler için SAP2000 aracılığıyla modal analizler gerçekleştirilmiştir. Toplamda, iki adet farklı katsayı ile tanımlanan bahsedilmiş deprem yükleri altında altı adet numune için on iki adet elastik test gerçekleştirilmiştir. Deneysel sonuçlar ile analitik sonuçlar arasında önemli bir tutarlık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquake Engineering is a f ield of engineering which deals with seismic forces and their eff ects on structures. Earthquake engineers are responsible for estimating the earthquake risk surrounding structure's region and their appropriate design to make sure that the structure can resist severe consequences of probable future earthquakes. The main purpose of the current study, aims to verify formulation of Energy-Based seismic analysis of the structures by conducting experimental tests and includes four main steps. Firstly, an algorithm which performs Energy-Based seismic analytical analysis for any Single Degree of Freedom (SDOF) a ffected by a given earthquake. The algorithm also has the capability of generating input and plastic energy response spectra. Secondly, seismic experimental tests on shake table were performed using SDOF steel box-sectioned columns under dynamic loadings with two earthquake records which have similar Acceleration Response Spectrum (ARS) while their input energy spectra have obvious di fferences. The third step includes di fferent energy components that were calculated using the data obtained from sensors during tests, including acceleration and displacement responses along with strain data. Finally, the obtained experimental energy components values have been compared with those calculated by the analytic analyses algorithm mainly considering the input energy response spectra. Additionally, to verify the results, modal analyses have been conducted in SAP2000 for all test specimens. Totally twelve tests with elastic behavior were conducted. Six specimens were subjected to the two earthquake records with two di erent scale factors. Analytical and experimental results were compared and found out that they were very close. Thus, experimental veri fied analytical derivations of Energy-Based methodology.