Multi-failure analysis of Seyhan dam and Çatalan dam
Seyhan ve Çatalan barajları çoklu yıkılma analizi
- Tez No: 459373
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR CEM AVCI, DOÇ. DR. OSMAN SENAİ BÖREKÇİ, PROF. DR. YALÇIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Baraj bölgelerinde yaşayan toplumlara ve maddiyata ciddi zararlarından dolayı, baraj yıkılmalarına bağlı sel ve taşkın durumları her zaman risk değerlendirme çalışmalarında ele alınmıştır. Bu tez çalışması kapsamında Seyhan ve Çatalan Barajlarının çoklu yıkılma analizi incelenmiştir. Baraj yıkılma analizleri yapısal olarak ele alınmamıştır fakat yıkılmaların belirli şartları ve limit değerleri aştığında gerçekleştiği varsayılmıştır. Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Adana'ya olan yakınlığından dolayı, Seyhan ve Çatalan Barajları bu tez çalışmasının yürütülmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu tez çalışmasının amacı; HEC-RAS bilgisayar programı yardımıyla, belirlenen şartlarda ve yıkılma senaryolarına bağlı olarak, Seyhan ve Çatalan barajlarının çoklu yıkılma mekanizmaları sonucu oluşan sel ve taşkınların ve ayrıca bu taşkınların bölgede yaratacağı etkinin belirlenmesidir. Bir başka amaç ise, taşkın bölgelerinin ve bu taşkınların özelliklerinin belirlenmesidir. Analiz sonuçlarına ve incelemelere bağlı olarak, risk bölgelerinde uygulamalarına geçilebilmesi amacıyla belirli önermeler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Flooding risk due to a dam break has always been taken into consideration for the risk evaluation studies because of its serious potential damages to community and property located at downstream of the dam. In the scope of this thesis, the multi-failure dam break analysis of Seyhan Dam and Çatalan Dam has been carried out. The failures of the dams are not analyzed in terms of structural limits but it is assumed that the failure scenarios are based on some certain critical criteria that are exceeded. Because of their close proximity to Adana City, which is one of the most crowded cities in Turkey, Seyhan Dam and Çatalan dam have a key position to conduct this thesis work. The main goal of this study is to forecast the flood and its impacts due to multiple dam failures of Seyhan Dam and Çatalan Dam under specified circumstances and dam failure scenarios within the HEC-RAS computer software analysis program. Another objective of this study is to determine the inundated areas and the flood features affect the corresponding regions. Based on the flood routing analysis results and evaluations, the recommendations are presented in order to implement them to the areas under risk.