Structural health monitoring condition assessment and seismic vulnerability estimation of highway bridges
Karayolu köprülerinin yapı sağlığı izlemesi yapısal durum değerlendirmesi ve sismik güvenilirlik tahmini
- Tez No: 459374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sismik guvenilirlik tahminleri, yapısal performans ve risk degerlendirmesi stratejilerinde kullanılan en onemli araclardan biridir. Guvenilirlik tahminleri yapıların sonlu eleman modelleri kullanılarak olusturulan krlganlk ve kapasite egrilerine dayandgn icin modellerin ve analiz sonuclarının gercege uygun olması, mevcut yapıların degerlendirilmesinde kilit rol oynamaktadır. Bu calısmada sonlu eleman modelleri ve analiz sonuclarının dogrulugunu belirleyen iki konu incelenmektedir. Bunlardan ilki yapısal durum degerlendirmesi iken digeri yapıların dogrusal olmayan davranıslarının modellenmesidir. Geleneksel yapısal durum degerlendirmesi yontemi olan gorsel inceleme ile hem hızlı hem de guvenilir sonuclar almanın hemen hemen imkansız oldugu bilinmektedir. Bu nedenle, bu calısma kapsamında titresim olcumlerinin kullanılmasına dayanan bir yapısal durum degerlendirmesi yontemi sunulmaktadır. Bu baglamda, _Istanbul'da bulunan bir karayolu koprusunun ivme-olcerler ile enstrumantasyonu gerceklestirilmistir. Daha sonra koprunun tasarım cizimleri kullanılarak sonlu eleman modeli olusturulmus ve bu model ivme olcumlerinin modal analizinden elde edilen sonuclar kullanılarak kalibre edilmistir. Calısma kapsamında onerilen yontemin dogrulanmas ise Nevada Universitesi'nde gerceklestirilen buyuk olcekli kopru deneylerinin olcumlerinden yararlan ılarak gerceklestirilmistir. Deneyde test edilen kopru aynı zamanda bu calısma kapsamında yapıların dogrusal olmayan davranısının modellenmesi uzerine yapılan incelemelerde de kullanılmıstır. Calısmanın amacı ise farklı modelleme yontemleri kullanılarak olustutulan koprunun dogrusal olmayan analitik modelleri kullanılarak elde edilen yapısal durum degerlendirmesi ve sismik guvenilirlik tahmini sonuclarındaki farklılıkların belirlenmesi.
Özet (Çeviri)
Seismic vulnerability estimation is one of the crucial targets of performance evaluation and risk assessment strategies in structural engineering and it is widely achieved by developing fragility and/or capacity curves using analytical models of structures. Since the accuracy of nite element models and analysis results has a key role in the evaluation of existing structures, this study focuses on two important factors a ecting the accuracy of models and analyses results. The rst one is structural condition and the second factor is the nonlinear modelling of structural elements. Conventional practices of condition assessment rely on visual inspection. However, it is well-known that to have a quick and reliable visual-based assessment is almost impossible due to several limitations such as subjective judgement of a damage and unreachable locations of huge structures. On the other hand, structural health monitoring can revolutionize the way of condition assessment in a rapid and objective way. For this purpose, implementation of vibration-based monitoring and system identi cation of reinforced concrete bridges is presented. An ordinary highway bridge in Istanbul is instrumented with acceleration sensors and vibration measurements are used to calibrate the nite element model of the bridge developed according to design drawings. Afterwards, measurements of a large scale bridge experiment carried out at University of Nevada-Reno is used to validate the proposed condition assessment method by comparing the identi ed sti - ness values with ones calculated using curvature measurements. Moreover, e ects of nonlinear modelling on condition assessment and seismic vulnerability estimation were investigated by nonlinear time history analyses carried out using two hinge models.