Smart polymeric prodrugs for targeted drug delivery and functionalizable hydrogels for biosensing applications
Hedefli ilaç taşıma ve biyoalgılama uygulamaları için akıllı polimerik ön ilaçlar ve fonksiyonelleştirilebilir hidrojeller
  1. Tez No: 459376
  2. Yazar: SADIK KAĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA SANYAL, PROF. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Biyoalgılama uygulamaları birçok hastalığın teşhisinde oldukça fazla yer almaktadır. Çeşitli hastalıkların belirteçlerini tespit etmek için yeni platform ve malzemeler geliştirilmiştir. Ancak, spesifik ve hassas algılama için iyi tanımlanmış malzemelere gerek duyulmaktadır. Dendron ve dendrimerler bu tarz malzemelerin tasarımında çeşitli avantajlar sunmaktadır. Tezin ilk kısmı, biyoalgılama uygulamaları için üç boyutlu platformlar olarak, fonksiyonelleştirilebilir dendronların entegrasyonu ile iyi tanımlanmış hidrojellerin tasarımına odaklanmaktadır. Fonksiyonelleştirilebilir hidrojellerin hazırlanmasında iki farklı yaklaşım açıklanmış ve hidrojel fonksiyonelleştirilme derecesinin kontrolu başarılı bir şekilde gösterilmiştir. Gelişmiş geçirgenlik ve alıkonma etkisi (EPR), anti-anjiogenik tedavi ve yeni hedefleme stratejilerinin keşfedilmesi, araştımacıları kanser tedavisi için ön ilaçların tasarımına yönlendirmiştir. Her ne kadar, araştırmalar ön ilaç tasarımdaki problemler üzerine yoğunlaşmış ve umut verici ilerlemeler elde edilmiş olsa da, daha etkin tedavi edici sonuçlara ulaşmak için, daha iyi farmakokinetik ve biyodağılım parametrelerine ve daha etkili stratejilere ihtiyaç duyulmaktadır. Sistemik yan etkileri azaltmak için, kanser ilaçlarının kanda ve sağlıklı dokularda gizliliği ve etkisizliği istenmektedir. Hedeflenen dokuya aktif ajanın etkili bir şekilde taşınması ve salımı tedavi etkisini arttıracak bir yaklaşımdır. Tezin ikinci kısmı, akıllı polimerik ön ilaçların tasarımı ve in vitro ve in vivo değerlendirmelerini kapsamaktadır. Anti-mitotik ve anti-anjiogenetik ilaçların çözünürlüğünü arttırmak, farmakokinetik ve tedavi edici özelliklerini geliştirmek için, polimerik ilaç konjugatları ve polimerik misel tipi ön ilaçlar tasarlanmıştır. Hedefleme ve kontrollu salım özellikleri, hedefleyici bir ligandın kovalent bağlanmasıyla ve enzimatik olarak kırılabilir veya pH ya duyarlı bağlayıcılar kullanılarak sağlanmıştır. Akfif ajanların gizliliği, polimer omurgasındaki oligo etilen glikol yan dalları ve/veya misellerin hidrofobik merkezine kapsülleme ile arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biosensing applications have an enormous place for diagnosis of numerous diseases. New platforms and materials have been developed to detect markers for several diseases. However, well defined materials are required for specific and sensitive detection of biological compounds. Dendrons and dendrimers with multifunctional properties possess several advantages for designing such materials. The first part of this dissertation focuses on designing well-defined hydrogel systems by introducing functionalizable dendrons into the network as 3-D platforms for biosensing applications. Two different approaches were described for the formation of functionalizable hydrogels and control over the degree of hydrogel functionalization was successfully demonstrated. The discovery of enhanced permeability and retention (EPR) effect, anti-angiogenic therapy and new targeting strategies have prompted researchers for designing prodrugs for cancer therapy. Although investigations have focused on various drawbacks and obtained promising developments in macromolecular prodrug design, better pharmacokinetic and biodistribution parameters and more effective strategies are required to achieve better therapeutic results. Stealth and inactivity of anti-cancer drugs in blood and healthy tissues is desired to decrease systemic side effects. Effective transport and release of the active agent at the target tissue is an attractive approach to improve therapeutic effect. The second part of this dissertation includes design and in vitro and in vivo evaluations of smart polymeric prodrugs for drug delivery applications. Polymer drug conjugates and polymeric micellar type prodrugs were designed to increase solubility and improve pharmacokinetic and therapeutic properties of the anti-mitotic and anti-angiogenic drugs. Targeting and controlled drug release properties were introduced by covalent attachment of a targeting ligand and using enzymatically cleavable or pH sensitive linkers. Stealth of the active agents was enhanced by branching strategy obtained by oligo ethylene glycol side chains on the polymer backbone and/or by encapsulation into the hydrophobic core of the micelles.