Smart polymeric carriers:Targeted delivery of therapeutic agents
Akıllı ilaç taşıyıcılar: terapötik ajanların hedefli teslimi
- Tez No: 587935
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA SANYAL, PROF. DR. AMİTAV SANYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Kanser araştırmalarında polimer ilaç konjugatları ve kemoterapi ajanlarının hedefe yönelik uygulamaları bu tür formülasyonların barındırdıkları ilaçların biyodağılım profillerini ve etkinliklerini artırabilme potansiyellerinden dolayı her geçen gün önem kazanmaktadırlar. Bu tez kapsamında akrilat bazlı dört farklı polimer ilaç konjugatı sentezlenmiştir. Herbir projede ilaç molekülleri polimerik taşıyıcılara biyobozunur bağlanyıcılarla bağlanmıştır. Bu polimerik taşıyıcıların amacı ilaçların tümör dokusuna pasif ve aktif hedefleme yoluyla toplanmasını sağlamaktır. Her taşıyıcı boyutundan dolayı arttırılmış geçirgenlik ve alıkonma etkisinden (EPR) faydalanma kapasitesine sahiptir. Moleküler boyut dışında küçük moleküllü hedefleme birimleri de aktif hedefleme için kullanılmıştır. Buna örnek olarak ilk projede antianjiyojenik bir ilaç olan CA4, polimer omurgasına hidrolize olabilen bir ester bağlayıcısı üzerinden bağlanmıştır. İkinci ilaç Alendronat ise kemik dokusunda birikimin sağlanabilmesi için hedefleyici grup olarak polimere bağlanmıştır. Diğer üç çalışmada ise anti-neoplastik ilaçlar Dosetaxel ve 5-FU, aktif ilaç molekülleri olarak kullanılmışlardır. Bu polimerlerin ileriki aşamalarda meme ve yumurtalık dokularında birikmesi hedeflenmiştir. Tüm çalışmalarda yukarıda bahsedilen ilaçların salım profillerinin düzenlenmesi için farklı bağlayıcılar kullanılmıştır. Ayrıca polimerlerin aktivitelerinin belirlenmesi için farklı kanser hücre hatlarında sitotoksisite çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In cancer research, studies about polymer drug conjugates and targeted delivery of chemotherapy agents are gaining great attention due to their ability to enhance biodistribution profiles and improve efficacy of chemotherapy agents. In the scope of this thesis four different polymer drug conjugates were synthesized using acrylate based carriers. In each case, drug molecules were covalently attached to the polymeric carrier through biodegradable linkers. These polymeric carriers aim to accumulate the active drug in the tumor via passive and active targeting. Each carrier, due its size, has the capacity to take advantage of enhanced permeation and retention (EPR) effect. Along with the size, active targeting via small molecule targeting units are also utilized. As such, in the first project, anti-angiogenic drug Combretastatin A4 (CA4) was conjugated to polymer backbone through a hydrolyzable ester linker. A second drug, alendronate (ALN) was also conjugated to the system as a bone targeting agent aiming to accumulate the conjugate in bone tissue. For the next three studies, anti-neoplastic agent Docetaxel (DTX) and 5-Fluorouracil (5-FU) derivatives were used as the active drug moiety. These constructs were ornamented further to accumulate in breast and ovarian tumors. In each case, different linkers were utilized in order to affect the release profile of the abovementioned drug molecules. In vitro studies were undertaken to demonstrate the effect of the active agents on a variety of the cell lines.