Analysis of internal combustion engine cylinder block and head cooling using nanofluid coolant
Nanoakışkan soğutucu kullanarak içten yanmalı motor silindir bloğu ve kapağının soğutma analizi
  1. Tez No: 459399
  2. Yazar: KEMAL BURAK URGANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı-Akışkan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma komple sistem performansını göz önünde bulundurarak bir motor soğutma sisteminde nanoakışkanların uygulanmasını incelemektedir. 1.5 litre dizel motor soğutma sistemi için nanoakışkanların performansları, geleneksel akışkanlar ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Baz sıvı olarak saf su, etilen glikol ve etilen glikol- su %50 hacimsel karışımı alınmış, 0.5-3% parçacık konsantrasyonundaki CuO, Al2O3, ve hBN nanoakışkanları incelenmiştir. Sistem komponentleri ayrı ayrı modellenmiş ve tüm sistemin genel soğutma performansı incelenmiştir. Sonuç olarak, Al2O3, CuO, ve hBN nanoparçacıklarını içeren nanoakışkanların söz konusu baz akışkanlardan daha üstün ısıl performanslara sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca ısı transferi ve basınç düşümündeki artış göz önüne alındğında, maksimum performansın elde edilebilmesi için, parça konsantrasyonunun artırımında optimal bir konsantrasyon değerinin olduğu saptanmıştır. Soğutucu sıvı olarak nanoakışkanların kullanılması, soğutma kapasitesinde artış, motor gövde sıcaklığında azalma ya da pompalama basıncında azaltma gibi fırsatlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the application of nanofluids in an engine cooling system considering the complete system performance. Performance of nanofluid coolants is examined in comparison with traditional coolants for a 1.5-liter diesel engine cooling system. Pure water, ethylene glycol, and 50/50 by volume mixture of ethylene glycol and water are considered as base fluids, and nanofluids with CuO, Al2O3 and hBN nanoparticles for a particle volume fraction of 0.5-3% range are investigated. System components are modeled individually and the overall cooling performance is investigated for the complete system. As a result, it is shown that Al2O3, CuO, hBN-containing nanofluids have superior thermal performance with respect to their corresponding base fluids as coolants. It is also shown that there exist an optimum particle volume concentration that leads to a maximum cooling performance when both increase in heat transfer and pressure drop is considered with increasing particle volume concentration. The use of nanofluids coolants introduces opportunities such as increasing cooling capacity, reducing engine body temperature or reducing pumping power.