Contribution of artificial proprioception on coordinated manipulation
Yapay propriosepsiyonin koordıne hareket üzerindeki katkısı
- Tez No: 459400
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. EVREN SAMUR, Assoc. Prof. Dr. BURAK GÜÇLÜ, Assist. Prof. Dr. AYŞE KÜÇÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Etkili duyusal geribesleme sistemi eksikliği üst ekstremite robotik protezlerinde kullanıcılar üzerindeki popularitesinin azaltmasına neden oluyor çünkü bunlar bir görevi yerine getirmenin gerçekçi hissini yansıtamıyor. Bu realizmi başarmaktaki engellerden bir tanesi propriyosepsiyon geribeslemesinin eksikliğidir, (göreceli pozisyon, hız ve vücuttaki komşu parçaların kinestetik kuvveti algısı). Propriyosepsiyonun vücut koordinasyonunda birden fazla eklem hareketinin olduğu yerlerde önemli bir rol oynadığı ispatlanmıştır. Yapay propriyosepsiyonu çalışmak için iki serbestlik dereceli haptik cihazından ve sanal ortamda çalışan girdi cihazından oluşan deneysel düzenek odaklı yeni bir sanal gerçeklik geliştirdik. Daha sonra, deneklerin gerçek ve sanal yayları farklı sertlik sabitleriyle kıyasladığı bir psikofizik test yaptık. Sonuçlar gösteriyor ki deney düzeneği planlanan sertlik değerini yüksek başarı oranıyla simüle edebiliyor. Çalışmanın son aşamasında psikofizik test yapıldı. Strength-Dexterity olarak adlandırılan kararsız/dengesiz görev, basma yayının bükülmesinden/burkulmasından baz alınarak uygulandı. Görme, propriyosepsiyon ve yapay propriyosepsiyonun geribeslemeli kontrol üzerindeki göreceli katkıların iki serbestlik dereceli görevle niceliği belirtilmiştir.Denekler sanal bir yayla baskın ellerinin işaret parmaklarıyla haptik arayüzü, girdi cihazı ya da kuvvet sensörü aracılığıyla etkileşim içerisine girmiştir. Bu yüzden girdi koşulu ya izotonik (haptik cihazı ya da girdi cihazı kullanıldığında ve parmak hareket ettiğinde) ya da izometrik (kuvvet sensörü kullanıldığında ve parmak hareketsizken). Üç geribesleme durumu test edilmiştir, sadece görsel, yanlış propriosepsiyonin sensory substitution ve doğru yapay propriosepsiyon. Sonuçlar gösteriyor ki yapay propriyosepsiyon geribeslemesi deneklerin performansı üzerine dikkate değer bir tesir bırakmamıştır.
Özet (Çeviri)
Lacking an efficient sensory feedback system has caused upper-limb robotic prostheses to lose their popularity among users as they cannot reflect realistic feeling of performing a task. One of the obstacles in achieving this realism is missing proprioceptive feedback, which is the sense of relative position, velocity and kinesthetic force of neighboring parts of the body. It has been proved that proprioception plays an important role in body coordination during movements. Identifying the exact contribution of artificial proprioception on coordinated manipulation is a keynote in the research field yet to be explored. In order to study artificial proprioception, we have developed a novel virtual-reality-based experimental setup comprising of a two degrees of freedom (DOF) haptic device and an input device working with a virtual environment. Later, we conducted a psychophysical test in which subjects compared real and virtual springs with different stiffness constants. Results showed that the setup was able to render intended stiffness with high success rate. Eventually, a psychophysical test was conducted. An unstable task called“Strength-Dexterity Test”, based on buckling of compression springs, has been employed. Relative contributions of vision, position and force and their sensory substitution method on feedback control was quantified with this 2-DOF task. Subjects interacted with a virtual spring with the index finger of their dominant hand through either the haptic interface, the input device, or a force sensor. Therefore, input condition were either isotonic (when the haptic device or the input device is used and the finger moves) or isometric (when the force sensor is used and the finger is stationary). Three feedback conditions were tested: visual only, wrong- modality sensory substitution of position and force (through vibration) and modality-matched sensory substitution. Results show that modality matched sensory susbtitution feedback did not have a notable effect on subjects' performance.