From place detection to long-term place memory
Yer sezimlemesinden uzun dönemli hafızalara geçiş
  1. Tez No: 459431
  2. Yazar: MAHMUT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE IŞIL BOZMA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, otonom bir şekilde yer sezimleme yapılması ve bunun yer hafızası ile ilişkilendirilmesi konusu ele alınmıştır. Robotun bulunduğu ortama ait farkındalık sağlamasında, yer hafızasının ortama ait tüm bilgiyi ileri vadede kullanılmak üzere depolaması nedeniyle önemli bir yeri vardır. Bu noktada, yer sezimleme ise o yere ait görüntü kümelerini yer ile ilişkilendirdiğinden ve hangi bilginin depolanması gerektiğini tayin ettiğinden yer hafızasının oluşturulması aşamasında kritik bir noktada bulunmaktadır. Bu noktaları göz önünde bulundurduğumuzda, tezin katkılarını şöyle sıralayabiliriz: İlk olarak, yer sezimleme problemine çözüm olarak görsel sahne bölütlerinin takip edilmesi ve görsel verinin uyumluluğu tabanlı bir yaklaşım geliştirilmiştir. Böylece her bir yere ait görüntüler kümesi yer hafızasında uygun bir şekilde konumlandırılmış ve depolanmış olacaktır. İkinci olarak, yaklaşımımız yerlerin tanımlanmasında bölüt tabanlı bir gösterim şekli önermektedir. Son olarak, elde ettiğimiz özet bölüt gösteriminin hafıza ilişkilendirilmesinin daha tutarlı bir hale getirilmesinde kullanılması üzerine bir metod geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with automated place detection and its coupling with long-term place memory. Long-term place memory is critical if a robot is to be place-aware as it stores the relevant knowledge for future referral. Place detection is closely coupled to place memory as it determines the appearances belonging to each place and thus plays a key role in regards to which knowledge gets retained in the long-term place memory. In this perspective, the contributions of the thesis are as follows: First, it introduces a novel approach to place detection based on coherent visual segments. Second, a new approach to place representation referred to as 'segments summary graph', is presented. Finally, it is shown that this representation can be utilized for improving the reliability of memory association.