Temperature increase and sar distribution in human brain and breast from cell phone rf exposure using fem modeling
Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak insan beyni ve göğsünde cep telefonu radyo frekans sinyalinden kaynaklı ısı artışı ve özgül soğurma oranı dağılımı
- Tez No: 459432
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde dünyanın büyük bir bölümü GSM teknolojisini kullanmaktadır. Bu teknolojideki gelişmeler sayesinde cep telefonu kullanmak karşı konulamaz bir hal almıştır. Bu teknolojinin faydalarını yaşayarak öğrenmekteyiz fakat insanlığın geleceği için sağlığımızı etkileyen madalyonun öteki yüzüne odaklanmalıyız. Mobil teknolojinin yayılması daha çok radyo frekans sinyali, daha çok radyo frekans sinyali ise daha çok radyasyon anlamına gelmektedir. Bu tezde 900, 1800 ve 2100 MHz frekanslarında benzetimler gerçekleştirdik ve insan beyni ve göğsü üzerindeki SAR ve sıcaklık artışını inceledik. Beyin üzerindeki çalışmalar üç ana başlık altında toplanabilir: Mesafe, frekans ve açı değişikliği. Bu değişikliklerin özgül soğurma oranı ve sıcaklık artışını nasıl etkiledikleri incelendi. Göğüs dokusu üzerine mesafe ve frekansın etkisi araştırmanın ikinci kısmını oluş-turmaktadır. Dahası göğüs dokusu içine bir tümörlü bölge eklenerek bu tümörün nerede olduğunu bulmak için çeşitli benzetimler gerçekleştirildi. Bu zamana kadar yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu zaman domeninde sonlu farklar yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ise karmaşık geometriler için daha uygun olan sonlu elemanlar metodu ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, almost everyone in the society is using GSM technology as mobile phones have become irresistible. However, for the sake of the future of humanity, we also have to focus the other side of the coin, which is this technology's effect on our health. Availability and broad usage of mobile technology mean more radio frequency (RF) signals and therefore more radiation. In this thesis, we have focused on interaction between cellular phones and human organs. For this purpose, we perform simulations on 900, 1800 and 2100 MHz frequency bands and investigate (specific absorption rate) SAR and temperature increase on the human brain and breast. Brain studies can be classified as three main categories: Distance, frequency, and angle variations. The effect of these variations on SAR and temperature increase has been investigated. Effects of distance and frequency on breast tissue are explained in the second section of the survey. Furthermore, a tumor located in human breast is assumed and by implementing different simulations, we try to estimate the location of the tumor. Most research in the literature on this area has been implemented using finite difference time domain techniques. However, in our study we utilize finite element method, which is more convenient for complex geometries.