A 10 bit interface circuit for an array of capacitive transducers
Kapasitif dönüştürücü dizisi için 10 bit arabirim devresi
- Tez No: 459433
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Terahertz kameralar özellikle medikal amaçlı uygulamalar için birçok yerde yaygın olarak kullanılmaktadır ve terahertz sinyallerinin görüntüleme amaçlı kullanımının birçok faydası vardır. Birçok farklı terahertz görüntüleme yöntemleri arasında, terahertz sinyallerinin, emilen ısıya ve mekanik yer değişimine dönüşümü, tıbbi amaçlar için kullanılabilir. Mekanik sapmaların kameralar için kullanılması yer değişimini ölçen bir yöntem gerektirmektedir. Yer değişimi algılama için birçok farklı yaklaşım içeresinde, kondansatör bazlı yer değişmeler literatürde yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüz teknolojilerinin maliyeti ve fizibilitesi ve MEMS üretim işlemlerine uyumluluğu gibi birçok nedenden dolayı, kapasitif yer değiştirme dönüştürücüleri foto-mekanik kameralar için en iyi seçimdir. Benzetimler, arabirim devresinin, farklı algılama kapasitörü boyutlarında devrenin çalışması için yeterli bir güvenlik sınırını karşılaması gerektiğini göstermektedir. Algılayıcı arabirim devresinin çıkış gerilim salınımı, üretim işleminin toleransını sınırlayabilir. Bu nedenle, yeterince esnek bir çözüm sağlamak için sınırlı çıkış gerilimi salınımlı geleneksel bir yöntem kullanılır. 10 bitli bir veri dönüştürücü, kapasitans değerini sayısal olarak modüle edilmiş bir sinyal haline dönüştürür.
Özet (Çeviri)
Terahertz Cameras are going to be widely used in many places, specifically for medical purpose and there are many advantages over the use of terahertz signals for imaging. Among different methods of terahertz imaging, the transformation of the THz signals into the form of absorbed heat and mechanical displacements can be used for medical purposes. The use of mechanical deflections for cameras requires a method for measuring the displacement. From different modalities for displacement sensing, capacitor based displacements are widely used in literature. For many reasons, including cost and feasibility with current technologies and compatibility with MEMS fabrications process, capacitive displacement transducers are the best choice for photo-mechanical cameras. Simulations show that the interface circuit should satisfy a sufficiently good safe margin for operation of circuit in different sensing capacitor dimensions. A rail-to-rail voltage at the output of the sensor interface circuit might limit tolerance of the fabrication process. Therefore, conventional method with limited output voltage swing is employed to provide sufficiently flexible solution. A 10 bit data converter transduces the capacitance value to a digital modulated signal.