Appearance based self localization and navigation using place memory
Yer hafızası kullanarak görüntü bazlı oto-konumlandırma ve yöngüdüm
- Tez No: 459446
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE IŞIL BOZMA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde görüntü odaklı oto-konumlandırma ve yöngüdüm ile ilgilenilmiştir. İlk olarak, robotun yer farkında olduğu varsayılmıştır. Bu tip bir robot kendi yerini (mesela bulunduğu odayı vs.), o yere oraya ait görüntüler toplamı şeklinde öğrendikten sonra tanıyabilir. Bu çerçevede, oto-konumlandırma için özgün bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bu yaklaşımda, robotun konum kestirimine öğrenilmiş ve ilgili konum bilgileri ile öğrenme esnasında etiketlenmiş görüntülerin tamamı eş zamanlı olarak katkıda bulunurlar. Yapılan kapsamlı deneyler ile önerilen yaklaşımın oto konumlandırma problemine çözüm olarak kullanılabileceği gösterilmiştir. İkinci olarak yer farkındalık ile oto-konumlandırmayı birleştiren bir yaklaşım açıklanmıştır. Burada robot öncelikle olduğu yeri tanır ve yer hafızasındaki tanıdığı yere ait görüntüleri kullanır. Deneysel sonuçlar yer farkındalık ile oto-konumlanırmayı birleştirmenin avantajlarını ortaya koymuştur. Son olarak önerilen yaklaşım görüntü odaklı yöngüdüm probleminde düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with appearance based self-localization and navigation. First, we assume a place-aware robot. Such a robot can recognize a place (i.e. a particular room etc.) after having learned it based on a collection of appearances. A novel approach to self-localization is presented in this framework. In this approach, all the respective learned appearances contribute simultaneously to the location estimation - assuming them to be tagged with their respective locations during learning. With the extensive set of experiments, it is shown that the proposed approach can be used as a solution to mobile robot self-localization. Secondly, we introduce a novel approach in which the robot couples place awareness and self-localization. The robot first recognizes the place and then uses the retrieved appearances from its place memory. Experimental results demonstrate the advantages of coupling place awareness and self-localization. Lastly, the proposed approach is considered in appearance-based navigation.