State-space modeling of a planar solid oxide fuel cell
Düzlemsel katı oksit yakıt hücresinin durum-uzay modellemesi
  1. Tez No: 459453
  2. Yazar: GÜLSÜN DEMİREZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞMUR DENİZHAN, YRD. DOÇ. DR. OKTAY DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, durum-uzay modellemesi yaklaşımı kullanılarak, bütün bir düzlemsel katı yakıt hücresi sistemi, devimsel olarak modellenmiştir. Devimsel sistemin benzetimleri 400⁰C ile 800⁰C arasında, bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, benzetim sonuçları ile Yakıt Hücreleri ve Enerji Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır. Modelin geçerliliği, deneysel sonuçlar ile yapılan karşılaştırılmalar ile denetlenmiştir. Bu çalışmada, düzlemsel katı yakıt hücresinin verimi, bir bilgisayar yazılımı olan MATLAB® üzerinden yapılan, devimsel modelleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen benzetimler ile incelenmiştir. Bu çalışma, düzlemsel katı yakıt hücresini çalıştırırken, kullanılan malzemelerin özelliklerinin ve kısıtlayıcı etmenlerin hücreye olan etkisini gözlemlemeyi mümkün kılar. Ek olarak, bu modelleme çalışması, Boğaziçi Üniversitesi'nde bulunan Yakıt Hücreleri ve Enerji Laboratuvarı'nda konu ile ilişkili deney sonuçlarının yorumlanmasına yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, state-space modeling approach is applied to a complete planar Solid Oxide Fuel Cell (SOFC) system. Several simulations of the dynamic system have been performed for 400°C to 800°C as operating temperature. In addition, the results of the simulations are compared with experimental results obtained at Fuel Cells and Energy Laboratory at Boğaziçi University. The validity of the model is checked through these comparisons. In this study, the performance of a planar SOFC system is investigated on basis of simulations obtained on a MATLAB® software platform by using dynamic modeling approach. This study allows us to observe influence of various material parameters on the operation of the planar SOFC and to determine the limiting factors of mechanism considered. In addition, the model supports the interpretation of the experimental results obtained at Fuel Cells and Energy Laboratory at Boğaziçi University.