Energy economy and environment integrated large scale modeling and analysis of the turkish energy system
Türk enerji sisteminin entegre geniş ölçekli enerji-ekonomi-çevre modeli ve analizi
  1. Tez No: 459454
  2. Yazar: MİNE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN SELÇUK KUMBAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Küreselleşmenin de yaygınlaşmasıyla birlikte enerjiye duyulan ihtiyaç her geçen gün artmakta ve ekonomik kalkınma için önemli girdilerden biri haline gelmektedir. Enerji kaynaklarının kısıtlı olması nedeniyle, enerjinin güvenli ve sürdürülebilir temini, verimli kullanımı, sera gazı etkilerinin azaltılması ve çevrenin korunması, yakıt fiyatlarındaki değişim ve kararsızlıklar, fosil kaynaklardan yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru geçiş vb. konular tüm ülkelerin politikalarında yeralması gereken stratejik önem arzeden konulardır. Upon realizing the severity of this situation, nations try to conduct policies concerning accurate management of energy. Bu durumun ciddiyetininin anlaşılması ile, ülkeler karbon emisyonu sorunuyla ilgili politikalar oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu bağlamda, enerji üretimi, iletimi ve tüketim kararları birincil önem taşımaktadır. Bu amaçla, politika kurucular enerji tahminleri üzerine tutarlı izdüşümler sağlayan modelleme metodolojilerine olduça ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tezin amacı“Bottom-up”yapıda kurulmuş, geniş ölçekli enerji-ekonomi-çevre modelleme sistemine sahip Türkiye enerji sektörünü gerçekçi bir şekilde temsil edecek mekanizma ve ilişkileri içeren bir model önermektir. Bu bağlamda, Boğaziçi Üniversitesi Enerji Modellemesi Sistemi (BUEMS) modeli kurulmuş ve Türk ulusal enerji sektörü verilerine göre Entegre MARKAL-EFOM Sistemi (TIMES) modelleme sistemi ile elde edilen senaryolar ile elde edilen sonuçlar doğrulanmıştır. Temel amaç, enerji sektörünü modelleyerek gerçekçi, anlamlı ve güvenilir sonuçlar elde etmektir. 2052 yılında kadar emisyon azaltımını sağlayacak alternatif politika opsiyonları (emisyon vergisi, emisyon üst sınırı, yakıt tedariği sağlayacak altyapı yatırımları) altında Türk enerji sisteminin nasıl davrandığını gösteren analitik sonuçlar sağlayacak, geniş ölçekte senaryo analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Need for energy is constantly increasing as globalization speads, and is becoming a very important input for economic development. As energy resources are scarce, safe and sustainable supply of energy, efficient use, reduction of greenhouse gasses and environmental protection, price changes and instabilities in fuel prices, transformation from usage of fossil fuels to usage of renewable energy sources, etc. have become strategically important for countries. Upon realizing the severity of this situation, nations try to conduct policies concerning accurate management of energy. In this context, decisions on energy generation, transmission and consumption are of primary importance. For this very reason, policy makers are in urgent need of an appropriate modeling methodology that provides accurate projections on future forecasts. The purpose of this thesis study is to propose a model that has a bottom-up structure with large-scale energy-economy-environment modeling framework focusing on the mechanisms and relationships that represent Turkish energy sector realistically. In this regard, Boğaziçi University Energy Modeling System (BUEMS) model is established and validated by comparing the results of scenarios with The Integrated MARKAL-EFOM System (TIMES) modeling framework in accordance with the Turkish national energy sector data. The primary objective is obtaining meaningful and trustworthy results by modeling the energy sector with the highest factualness. An extensive range of emission mitigation scenario analysis is evaluated to provide feedback of testing energy policy choices (emission tax, emission bound, investment on fuel supply infrastructure) and analytical insights on the system behavior of Turkish energy system for the period out to 2052.