Zâdu'l-Mesîr bağlamında İbnu'l-Cevzî'nin tefsir metodu
Ibn al-Jawzi's commentary method in the context of Zâdu'l-Messier
  1. Tez No: 459476
  2. Yazar: MEHMET KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
İbnu'l Cevzî, siyasi karışıklıkların son derece arttığı, siyasetin ilim dünyasına müdahale ettiği, mezhepsel ayrışmaların yaşandığı çalkantılı bir dönemde siyasetten ve mezhep taassubundan uzak durarak ilmî eserler vermiştir. Tefsir, tefsir usulü, hadis, fıkıh, hitabet, tarih, tıp gibi çeşitli alanlarda kendi zamanına kadar yazılmış önemli eserlerin neredeyse tamamını tekrar tekrar okumuş ve yine tüm bu alanlarda kendisi de eserler vermiştir. Eserlerinin çokluğuna rağmen doğrudan İbnu'l-Cevzî'yi tanıtmak amacıyla akademik nitelikte müstakil biyografiler yazılmamıştır. Sadece kitaplarını yayına hazırlayan muhakkikler ilgili eserin mukaddime kısmında birkaç sayfalık bilgiyle onu tanıtmaya çalışmıştır. Kaleme aldıklarını tanıtmaya yönelik tek eser ise 'Müellefâtu İbni'l-Cevzî' adlı kitaptır. Bu çalışma, söz konusu boşluğu doldurmaya yardımcı olacaktır. Çalışmada önce İbnu'l-Cevzî'nin kısa bir biyografisi, ayrı başlıklar halinde eserleri, eserlerinin kıymeti anlaşılsın diye kendilerinden ilim aldığı kıymetli hocaları ve onun rahle-i tedrisatında yetişen değerli öğrencileri ele alınacak, sonra da Zâdu'l-Mesîr adlı tefsiri bağlamında onun tefsir metodu belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
By that time, political turmoil had increased enormously. The politics interfered with the world of science, and sectarian division lived through in a turbulent period. Ibn Al-Jawziy has provided scientific works secular from politics and sectarian radicalism. He read again and again almost all of valuable and important works which are written until his time such as: Tafsir, Methods of Tafsir, Hadith, Fiqh, rhetoric, history, and medicine moreover, he has written works all of these areas. Despite the abundance of works of Ibn Al-Jawziyy, individual biographies were written in order to promote him in academic nature. Only, the investigators who are preparing his book to be published tried to introduce him with a few pages information at introductory about his works. The only book which promotes his written work is“Muellefatu İbn Al-Jawziyy”. This study will help to fill said cavity. In this study firstly will be discussed a short biography of Ibn Al-Jawziyy, his works which are under the separate titles; his precious teachers to understand the value of his studies, and the worthful students who took classes from him, later will be determined his interpretation method context of Zadu'l-Mesir.