Konut edinmeyi etkileyen etkenlerin analitik hiyerarşi prosesi ile belirlenmesi: Sivas ili örneği
The factors affecting identify the acquistion of housing with analytic hierarchy process: Example of a city Sivas
  1. Tez No: 459475
  2. Yazar: MİTHAT AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM BABACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İhtiyaçların gün geçtikçe arttığı günümüz koşullarında en temel ihtiyaçlardan biri olan barınma gereksinimi yalnızca insanın başını sokacak bir barınağının olmasından ibaret olmayıp çeşitli sebeplerle bireyler arasında farklılık arz etmektedir. Bu farklılıklar sosyal ekonomik birçok etkeni içermektedir. Maddi boyutun yanı sıra kişisel istekler ve yaşam döngüsünü kolaylaştıran sebepler barınma seçimini önemli derecede etkilemektedir. Bu nedenle insanoğlunun barınma ihtiyacını gidermede nelerin daha çok etki ettiğini araştırmak bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmada temel ihtiyaçların başında genel barınma ihtiyacını karşılamada konut seçimi problemi ele alınmıştır. Öncelikle konut hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra uygulanacak metod hakkında bilgi verilip oluşturulan materyal anlatılmıştır. AHP tabanlı problem Excel programı yardımıyla çözülmüştür. Son olarak çözüm sonucunda çıkan kriter öncelikleri sırayla verilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the today's conditions whereas personal needs are getting higher day by day the most important needs is accomodation. This need is not just only a shelter where people can live inside rather it varies between humans for diffirent reasons. These differences include many social or economic factors. There are some impacts which affects the decision of choosing the right place to live. These impacats are economical facts, personal demands and some reasons which can ease the circle of life. Therefore investigate what has to be more effective relieving the need of human shelter is the subject of this study. In this study it is focused on importance of housing and providing the right choices for the people which has the top of the personal needs. First of all information is given about the housing. Afterwards details are given about the method which is applied for providing solutions about housing. AHP based application is fixed by using EXCEL software. Finally, to the result of solution in the priority criteria had presented and discussed in turn.