Muhammed İbni Hasan İbni Aliyyi'l-Hüseyn'in Tabîr-nâme'si üzerinde dil bilgisi çalışması
Lip synchronization in Tabîr-nâme by Muhammed İbni Hasan İbni Aliyyi'l-Hüseyn
- Tez No: 459501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu çalışma Muhammed İbni Hasan İbni Aliyyi'l-Hüseyn'in MK, Ankara Adnan Ötüken İHK Bölümü, 06 Hk 3952/1'de kayıtlı Tabîr-nâme adlı eserinin dil incelemesi üzerinedir. Eser Oğuz Türkçesinin tarihi gelişiminin belirlenmesi noktasında yapılan çalışmalara kaynak olması anlayışıyla ses ve şekil bilgisi yönünden değerlendirilmiştir.Çalışma Ön Söz, Giriş ve Sonuç bölümünün yanı sıra İnceleme, Metin, Dizin olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. İnceleme bölümünde eserin istinsah edildiği dönemin dil özellikleri, ses ve şekil bilgisi bakımından değerlendirilerek belirlenmiş; Metin bölümünde Arap harfleriyle ve harekeli nesihle yazılmış eserin yazı çevrimi yapılmış; Dizin bölümünde ise metinde geçen sözcükler alfabetik olarak sıralanıp anlamları verilmiş, bu sayede eser bilim ve edebiyat dünyasına kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is on the analysis of the work Tabîr-nâme by Muhammed İbni Hasan İbni Aliyyi'l-Hüseyn which is registered to the Adnan Ötüken İHK department in Ankara with the number 06 Hk 3952/1. The work is evaluated in terms of phonology and morphology with the aim of being asource to the studies of Ghuzz Turkish's historical development. The work consists of three parts; Analysis, Text and Index besides Preface, Introduction and Conclusion.In the Analysis part, language properties of the term which the work was copied were determined in point of phonology and morphology; ın the Text part, the writing translation of the work which was written with.Arabic letters and animated naskh; in the Index part the words used in the Text were ordered in alphabetical and given the meaning. By this way the work is redounded into science and literature world.