Coğrafya öğretmenlerinin lise coğrafya ders kitaplarında yer alan kavram haritalarına yönelik görüşleri
Views of geography teachers on concept maps that took part in high school geography course books
  1. Tez No: 459512
  2. Yazar: RECEP MIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPEREN KAYSERİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yapılandırmacı eğitim sisteminin ülkemizde tatbik edilmeye başlamasıyla birlikte haritaların, harita becerilerinin ve görsel öğelerin eğitim öğretim sürecinde daha fazla yer alması kavram haritalarının önemini arttırmıştır. Özellikle çok fazla sayıda kavramın olduğu coğrafya derslerinde, en etkili kavram öğretim tekniği olan kavram haritalarının kullanımını arttırılmıştır. Fakat kavram haritalarının ortaöğretim ders kitaplarında yeterince kullanılıp kullanılmadığının ve ne tür kavram haritalarına ne derece ihtiyaç duyulduğunun bilenmesinin en iyi yollarından biri ortaöğretim kurumlarında görev yapan coğrafya öğretmenlerinin görüşlerinin alınmasıdır. Bu araştırma ile eğitim öğretim sürecinin en önemli öğretim materyali olan coğrafya ders kitaplarında yer alan kavram haritaları, öğretmen görüşlerine müracaat edilerek mevcut durumun ne olduğu değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, ortaöğretim kurumlarında görev yapan coğrafya öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise, Erzurum'un Yakutiye-Palandöken-Aziziye ilçelerinde görev yapan coğrafya öğretmenleri oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
As the constructivist education system has begun to be implemented in our country together with maps, map skills and visual elements that took more place in the educational process has increased the importance of concept maps. Especially in geography classes where there are too many concepts, the teaching technique which is the most effective concept has increased the use of maps. But one of the best ways of knowing whether concept maps are being used sufficiently in secondary school textbooks or not and what kind of concept maps are needed is to get the views of geography teachers who are working in secondary education institutions. With this research, the concept maps in the geography textbooks which is the most important teaching material of the education and training process was evaluated that what is the current situation by referring to the teacher's views. The population of the research is geography teachers who are working in secondary education institutions. The sample is geography teachers who are working in Yakutiye-Palandöken-Aziziye districts of Erzurum.