Çocukluk döneminde ebeveyn kaybı yaşayan bireylerde duygusal zekanın sosyal uyum ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationships between emotional intelligence, social adjustment and life satisfaction among individuals with parents loss in childhood
  1. Tez No: 459528
  2. Yazar: YASİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSAK PARDO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, çocukluk döneminde ebeveyn kaybı yaşayan bireylerin duygusal zeka düzeylerinin sosyal uyum ve yaşam doyumu üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 78 erkek 74 kadın olmak üzere toplam 152 kişi dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanması için Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, Sosyal Uyum ve Kendini Değerlendirme Ölçeği ile Yaşam Doyumu Ölçeği Kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre duygusal zeka; sosyal uyumun alt boyutları olan genel uyum, heyecanla ilgili uyum, sosyal uyum ve aile çevresine uyum üzerinde anlamlı etki yaratmaktadır. Bununla birlikte, iyimserlik ruh halinin düzenlenmesi, sosyal uyuma ilişkin tüm unsurlarda artırıcı etki yaratmaktadır. Duyguların kullanımı sosyal uyum ve aile çevresine uyumu artırırken, genel uyum ve heyecanla ilgili uyum üzerinde etki yaratmamaktadır. Duyguların değerlendirilmesi ise sosyal uyum, aile çevresine uyum düzeyini artırırken; genel uyum ve heyecanla ilgili uyum düzeyini etkilememektedir. Duygusal zeka ile yaşam doyumu ilişkisini ortaya koymak üzere yapılan regresyon analizi sonucuna göre, duygusal zeka, yaşam doyumu üzerinde anlamlı etki yaratmaktadır. Bununla birilikte, iyimserlik ruh halinin düzenlenmesi, yaşam doyumu düzeyini arttırmaktadır. Duyguların kullanımı, iyimserlik ruh halinin düzenlenmesi, duyguların kullanımı ve duyguların değerlendirilmesi yaşam doyumu düzeyini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate the effect of emotional intelligence levels of individuals who have lost parental consciousness on social adjustment and life satisfaction. A total of 152 people, 78 males and 74 females, were included in the survey. The Schutte Emotional Intelligence Scale, Social Compliance and Self-Assessment Scale and Life Satisfaction Scale were used to collect the research data. Emotional intelligence according to findings from research; General harmony with sub-dimensions of social cohesion has a significant effect on adaptation to excitement, social cohesion and adaptation to family environment. Nevertheless, the regulation of optimism mood has an increasing effect on all aspects of social cohesion. While the use of emotions increases social cohesion and adaptation to the family environment, it does not affect compliance with general harmony and excitement. While the evaluation of feelings increases the level of harmony with family environment, It does not affect the level of compliance with general harmony and excitement. According to the results of the regression analysis conducted to reveal the relationship between emotional intelligence and life satisfaction, emotional intelligence has a significant effect on life satisfaction. In this regard, optimism regulates the mood, increasing the level of life satisfaction. The use of emotions, the regulation of optimism mood, the use of emotions and the evaluation of emotions increase the level of life satisfaction.