Hıristiyanlık dininin bazı ikonlarının günümüz giysi markalarına etkileri
The effects of Christianity's some icons on contemporary fashion brands
  1. Tez No: 459527
  2. Yazar: TARIK GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞE GAMZE ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
“Din kavramı”insanlığın var olduğu günden bugüne kadar hayatın her alanında yer almış, özellikle bazı sektörlerde varlığını sürdürdüğü bilinmektedir. Örneğin moda sektörü bunlardan biri olmuştur. İnsanlığın temel ihtiyaçlarından olan örtünme zamanla politik, ekonomik, kültürel, din, sosyal hayat gibi çeşitli faktörlerden etkilenerek statü belirleyici giyinme alışkanlığına dönüşmüştür. Bu durumda moda her geçen yıl ulaştığı kitlelere giyinmeyi sadece örtünmek için değil, her yıl güncellenen kurallara uyularak giyinmeyi aşılamaktadır. Böylelikle giysi tasarımcıları her sene bazen sanattan veya doğadan, bazen tarihi bir olaylardan, bazen de ilahi ve ilahi olmayan dinlerden esinlenerek yaptıkları tasarımlarını koleksiyona dönüştürerek önemli markalar adı altında Dünyaya sunmaktadırlar. Moda dünyasına hükmeden bu markaların bulunduğu coğrafyadaki dini inancın Hıristiyanlık olmasından dolayı Dünyada dinin moda üzerindeki izlerini en çok Hıristiyanlık dininde rastlamaktayız. Yapmış olduğumuz tez araştırma ve incelememizde; giysi tasarımcıların dini kavramları koleksiyonlarında kullanarak yer vermeleri onların gerek yaratmış oldukları markaların öne çıkmasına gerekse bu markanın din teması ile birlikte büyük kitlelere daha rahat ulaşmasına neden oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
“The concept of religion”have been existed from the very begining of mankind till today in many fields of human life, especially in some specific sectors still exists. For example fashion industry is one of them.“ Covering oneself ”, which is the fundamental necessity of humanity, turned into a custom of dressing that defines a social status affecting by political, social, economic, cultural and religious factors. On that condition, fashion suggests to the masses dressing themselves not only for just covering themselves but also dressing themselves according to some rules that are changing to year to year. Hereby, every year fashion designers sometimes inspired by art or nature, sometimes by historical events , divine religions or not divine religions turn their designs into collections and present them to the world under the name of famous brands. It can be seen that the effect of religion on fashion mostly in Christianity. Because the geographic location of the fashion brands that dominate the fashion industry is consisted of Christians. In this thesis, research and analysis, it is thought that the usage of religious concepts in fashion designer's collections leads to their brands' coming into prominence and also easily reaching to the great masses with the concept of religion.